Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa Tydzień Mediacji. W sądach w naszym regionie są dyżury

Facebook Twitter

Ponad 4,5 tysiąca mediacji w sądach okręgowych przeprowadzonych w 2021 roku. Tyle samo spraw skierowanych do mediacji przez sądy rejonowe. To statystyki, które przypominamy w Tygodniu Mediacji. Trwa w całej Polsce, także w naszym regionie można w tym czasie skorzystać z porad mediatorów. Dyżurują w sądach w Rybniku, Raciborzu, Żorach, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju. Czy chętnie korzystamy z tej formy rozwiązywania sporów?

Rozmawialiśmy z mediatorem z Wodzisławia Magdaleną Grabarczyk.

Magdalena Grabarczyk: Myślę, że tych osób w ciągu ostatnich lat jest coraz więcej, niemniej jednak uważam, że w dalszym ciągu za mało. Mediacja jest bardzo dobrym sposobem na rozwiązywanie sporów, konfliktów, w szczególności w zakresie spraw rodzinnych. Oczywiście nie każdą sprawę możemy rozwiązać poprzez ustalenie ugody mediacyjnej, jednak większość tych spraw udaje się rozwiązać na drodze porozumienia.

Jakie sprawy trafiają do mediatorów najczęściej?

Magdalena Grabarczyk: Problematyka spraw, które trafiają do mnie jako mediatora, zazwyczaj są związane ze sprawami rodzinnymi. To są sprawy w zakresie ustalenia sposobu kontaktów z dziećmi, sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, alimentów. To są również sprawy rozwodowe, sprawy separacyjne, w których to sprawach te kwestie związane z władzą rodzicielską alimentami są ustalane. Podział majątku również w zakresie tych spraw rodzinnych, sprawy o zapłatę, wszelkiego rodzaju spory sąsiedzkie, które ewentualnie dotyczą jakiejś służebności, naruszenia posiadania, ochrony własności. To są również takie spory, które możemy rozwiązać na drodze ugody mediacyjnej.

Mediacja jest trudnym procesem, któremu towarzyszy bardzo dużo emocji:

Magdalena Grabarczyk: Te spotkania często odbywają się na początku jako spotkania indywidualne, aby każda strona mogła przedstawić swoje stanowisko, później przechodzimy do spotkań wspólnych. Emocji jest naprawdę dużo, natomiast rolą mediatora jest pomoc stronom w wypracowaniu złotego środka i takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obie strony. Niewątpliwie, jeżeli strony mają wolę porozumienia, to taką ugodę uda się wypracować podczas jednego, czasem dwóch spotkań. Sądy szybko działają w zakresie zawierania ugód mediacyjnych, także efekt można osiągnąć zdecydowanie szybciej, niż poprzez przeprowadzanie postępowania sądowego.

Centrum Mediacji działające przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach i podobne centrum działające przy Naczelnej Radzie Adwokackiej podnosi jakość usług świadczonych przez mediatorów. Ważne, by tę funkcję pełniły osoby znające obowiązujące przepisy prawa i które potrafią spisać ugodę w taki sposób, by została ona zaakceptowana przez sąd. W czwartek (20.10.) Międzynarodowy Dzień Mediacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024