Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Facebook Twitter

Policja, prokuratury i sądy w całym kraju w tym tygodniu otwierają szeroko drzwi dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Do niedzieli (24.02.) włącznie trwa tydzień pomocy dla takich właśnie osób.

Czeka na nie darmowa porada prawna czy psychologiczna. Do dyspozycji są policjanci, prokuratorzy, asystenci sędziów, adwokaci, psycholodzy, radcy prawni czy kuratorzy sądowi. Dariusz Jaroszewski oficer prasowy rybnickiej policji podkreśla, że taką pomoc można uzyskać codziennie, ale podczas takiej ogólnopolskiej akcji nagłaśniany jest problem, a to najważniejsze:

Takie osoby przychodzą na co dzień, oczywiście ich nie odsyłamy, tylko pomagamy, zawsze znajdziemy czas. Są policjanci dyżurujący, którzy są wyznaczeni do tego, by z takimi osobami porozmawiać. Prowadzenie takiej inicjatywy jak Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest skierowany na to, żeby wskazać na potrzeby takich osób i że taki problem istnieje. To bardzo ważny element w naszej działalności.

Osobami pokrzywdzonymi przestępstwem najczęściej bywają kobiety i dzieci:

Prowadzimy kampanię ‚Białej Wstążki’, w której policjanci uczestniczą razem z uczniami. Kobiety i dzieci to szczególne osoby, na które zwracamy uwagę. Niejednokrotnie nie tylko pomoc związana z przyjściem osoby do jednostki policji, kiedy policjant dyżurujący z nią rozmawia, ale również pomoc dzielnicowego podczas czynności związanej z prowadzeniem ‚Niebieskiej Karty’. Czy też zwykłe interwencje, które realizują policjanci prewencji. Tam też staramy się pomóc takim osobom, porozmawiać, skierować na właściwe tory, powiedzieć, jakie mają prawa i jak mogą zadziałać, by jakoś tym osobom pomóc.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Funduszu Sprawiedliwości – departamencie Ministerstwa Sprawiedliwości, które wspiera wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, osoby im najbliższe oraz świadków przestępstw.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj