Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa wielki projekt ekologiczny w Czerwionce-Leszczynach. Termomodernizacja familoków [FOTO]

Facebook Twitter

Będzie bardziej czyste powietrze w Czerwionce. Miasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny walcząc z niską emisją, rozpoczęło proces termomodernizacji zabytkowego osiedla familoków. Latem ruszyły prace w pierwszych budynkach.

Łącznie do końca tego roku roboty mają zakończyć się w 18 z nich, w kolejnym roku w następnych 13 familokach. Mówi Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w tamtejszym magistracie, Grzegorz Wolnik:

Grzegorz Wolnik: Czerwieńskie osiedle familoków to nie skansen to żywe, dynamiczne osiedle. W tej chwili prowadzimy intensywne prace termomodernizacyjne, 31 obiektów zostanie termomodernizowanych, ponad 200 mieszkań, czyli 200 rodzin zyska dosyć spory komfort, a my zyskamy również czyste powietrze. Myślę, że jest to kwestia absolutnie bezcenna. Trudna inwestycja, bo prowadzona po prostu na żyjącym, funkcjonującym organizmie. Więc na pewno i z utrudnieniami, ale z nadzieją na to, że już niedługo mieszkańcy będą mieli centralne ogrzewanie.

Na czym polegają prace, czy będą miały wpływ na zewnętrzny wygląd budynków?

Grzegorz Wolnik: Nie ruszamy absolutnie struktury zewnętrznej, możemy poruszać się tylko w zakresie wnętrza, a więc będziemy docieplać stropy piwniczne, będziemy docieplać strychy. Wymienimy wszystkie okna, okna trójszybowe, klejone, drewniane zgodne z wymogami konserwatora zabytków, ponieważ pieczę absolutnie w tym momencie rygorystyczną sprawuje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wymienimy również całą stolarkę drzwiową i we wszystkich mieszkaniach zamontujemy kaloryfery, jak również będzie energooszczędne oświetlenie na klatkach schodowych.

Grzegorz Wolnik

Pierwsze budynki zostaną podłączone do ciepłociągu około 20 września

– zapowiada Grzegorz Wolnik i jak przypomina:

Różnego rodzaju prace, na wyjątkowym obiekcie, jakim jest osiedle familoków, prowadzimy od dawna

Grzegorz Wolnik: Absolutnie miejsce z klimatem warte każdej inwestycji. Wcześniej robiliśmy też rewitalizację przestrzeni zewnętrznej, stąd ten plac wypoczynkowy a dzisiaj już wchodzimy mieszkańcom do ich lokali po to, żeby im też było wygodniej. Nie tylko w tej przestrzeni zewnętrznej, ale i w ich mieszkaniach. A jednocześnie, żeby zlikwidować setki pieców kaflowych. Czyli na pewno ta emisja i pyłów i gazów zmniejszy się do praktycznie zera.

Dodajmy, że na osiedlu jest łącznie ponad 80 familoków. Pozostałe także będą poddane termomoderniazacji. Władze Czerwionki-Leszczyn czekają jednak na możliwość pozyskania dofinansowania inwestycji z funduszy europejskich. W przypadku pierwszych 31 budynków udało się pozyskać na ten cel połowię środków. Przypomnijmy, że na zabytkowym osiedlu familoków już w sobotę (11.09.) odbędzie się wojewódzka inauguracja święta szlaku zabytków techniki Industriada. Od 6 lat czerwieńskie familoki są jednym z obiektów Industriady.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj