Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwają eliminacje do OFPY

Facebook Twitter

120 wykonawców od czwartku (21.02.) w Fundacji PGE Energia Ciepła startuje w eliminacjach do 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2019 w Rybniku.

Najlepsza dziesiątka wystąpi w sobotnim Finale Konkursu Krajowego, wówczas to poznamy zwycięzcę tegorocznej OFPY. Kogo szukają jurorzy? Arkadiusz Żabka pytał o to Ewę Kornecką z Teatru Camelot, ucząca piosenki w szkole teatralnej w Krakowie, Konrada Imielę dyrektora wrocławskiego Teatru Capitol, oraz Jarosława Wasika z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu:

Żyjemy w świecie, w którym szczęśliwie bardzo dużo ludzi śpiewa, tylko że zawsze szukamy kogoś, kto nas czymś zaskoczy. Nie jest tylko poprawne. Bo tych poprawnych wykonawców jest bardzo wielu. Trzeba mieć coś do powiedzenia, trzeba zabrać głos w jakiejś sprawie. Podzielić swoimi szczerymi emocjami i tego szukamy. To jest to, że na kogoś patrzymy. To jest ktoś, kto w tłumie się wyróżnia, przyciągając nasz wzrok. Nie potrafię panu powiedzieć, gdybyśmy wyjaśnili to, by nie było cudu muzyki, sztuki. To coś jest nie tylko w ludziach, jest także w utworze. Utwór jest sobie taki i nagle się okazuje, że ktoś zrobił jakiś wyłom w jakąś stronę. Zrobił wbrew. Na początku się burzymy, a potem mówimy – dlaczego nie. Tutaj przyjeżdżają bardzo ciekawi artyści. Super, że jest ta koncepcja ze złotą dziesiątką, że najpierw się robi selekcję, a później muszą się sprawdzić na dużej scenie. Bo to jednak są zupełnie inne warunki dla wykonawców. Na pewno na tym festiwalu pojawiają się bardzo ciekawe osobowości. Myślę, że Rybnik ma duże szczęście, że ma taki festiwal.

Wykonawcy na rybnicką OFPĘ przyjechali z całego kraju, niektórzy debiutują inni powracają. To co ich łączy to miłość do piosenki:

A z uczestnikami festiwalu oraz jurorami tegorocznej OFPY rozmawiał Arkadiusz Żabka. Na festiwalu w sobotę Anita Lipnicka, a w niedzielę podczas Koncertu Galowego w TZR Anna Maria Jopek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022