Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwają kontrole wesel, sklepów i dyskotek w regionie

Facebook Twitter

W ostatniej dobie odnotowano 114 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie śląskim. Dotyczą one też wesela, które odbyło się blisko 2 tygodnie temu w jednej z gmin powiatu rybnickiego.

Fot. Anurag1112 / pixabay.com

Pomimo iż uroczystość była skromna, bo wzięło w niej udział 30 gości, jednak już po kilku dniach okazało się, iż jeden z nich zachorował na koronawirusa. Wszyscy wraz z parą młodą trafili do kwarantanny, 6 z nich miało później dodatni wynik.

Tymczasem do tej pory przeprowadzono już ponad 5,5 tysiąca kontroli pod kątem przestrzegania obostrzeń. Sprawdzono 745 domów weselnych i w efekcie wystawiono 32 pouczenia. Inspektorzy wraz z policjantami odwiedzili też blisko 130 klubów dyskotekowych. To dane z terenu całego województwa.

Były także sprawdzane sklepy i tu stwierdzono brak maseczek czy też nieodpowiednie ich użycie. Brakowało też środków do dezynfekcji lub były nieodpowiednie albo znajdowały się w nieoznakowanym pojemniku. W samym Rybniku, który jest w strefie czerwonej, odbyło się 50 kontroli. Były także decyzje administracyjne to w Rybniku i Cieszynie oraz pouczenia m.in. w Wodzisławiu Śląskim. Pełna treść raportu poniżej.

Wesela, sklepy i dyskoteki, czyli trwają kontrole w Śląskiem

W ostatniej dobie odnotowano 114 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zachorowań jest m.in. z powiatu częstochowskiego. Ma to związek z wycieczką 25-osobowej grupy emerytów i rencistów, którzy 10 sierpnia wybrali się z Częstochowy na 4 dni do jednego z kurortów w powiecie nyskim. Po powrocie do domu do sanepidu zgłosiła się osoba, która okazała się chora. Wszyscy uczestnicy wyjazdu trafili do kwarantanny i zostali przebadani pod kątem obecności wirusa. Dziś zakażonych jest już 16 osób w przedziale wiekowym od 50 do 80 lat.

Kolejne przypadki zakażeń odnotował także inspektorat sanitarny po weselu, które odbyło się blisko 2 tygodnie temu w jednej z gmin powiatu rybnickiego. Pomimo, iż uroczystość była skromna, bowiem wzięło w niej udział 30 gości, jednak już po kilku dniach okazało się, iż jeden z nich zachorował na koronawirusa. Wszyscy weselnicy, wraz z parą młodą, trafili do kwarantanny, a obecnie 6 z nich jest w izolacji domowej ze względu na dodatni wynik pobranej do badań próbki.

Do 18 wzrosła liczba zakażeń w jednym z zakładów przetwórczych w powiecie kłobuckim, z czego 8 to mieszkańcy tego powiatu, a pozostali są z województwa łódzkiego. Zachorowania wystąpiły wśród pracowników jednej linii produkcyjnej, która ostatecznie została wyłączona. 77 osób przebywa w kwarantannie, a cały zakład, który liczy sobie ok. 400 pracowników, jest pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych.

5757 – tyle kontroli odbyło się w miniony weekend w naszym województwie. Na ulice miast w piątek, sobotę i w niedzielę wyruszyli inspektorzy sanitarni, którzy wraz z policją sprawdzali, czy mieszkańcy i przedsiębiorcy przestrzegają zasady reżimu sanitarnego. Skontrolowano 745 domów weselnych i w efekcie wystawiono 32 pouczenia. Odwiedzili też 129 klubów dyskotekowych, które, zgodnie z obecnymi wymogami, mogą jedynie prowadzić działalność gastronomiczną. W jednym z klubów, w Bytomiu, inspektorzy zastali jednak bawiące się w najlepsze przy muzyce osoby, które oczywiście nie przestrzegały przepisów sanitarnych. W tym przypadków sanepid ukarał właściciela decyzją administracyjną.

4883 – tyle sklepów i innych obiektów zwizytowali kontrolerzy wystawiając łącznie 130 pouczeń. Jakich uchybień doszukali się najczęściej? Przede wszystkim brak maseczek czy też osoby niezakrywające nosa i ust, a maseczki wiszące na brodzie. Brakowało też środków do dezynfekcji lub były nieodpowiednie, albo znajdowały się w nieoznakowanym pojemniku. W samym Rybniku, który jest w strefie czerwonej, odbyło się 50 kontroli.

W sumie inspektorzy wystawili 5 decyzji administracyjnych: w Bytomiu, Rybniku, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej i Cieszynie. Z kolei w Wodzisławiu Śląskim, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Częstochowie i Dąbrowie Górniczej skończyło się na 123 pouczeniach.

Warto dodać, że funkcjonariusze policji sprawdzają także systematycznie środki transportu zbiorowego. Tylko w miniony poniedziałek skontrolowali 371 autobusów i tramwajów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022