Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Trybunał Konstytucyjny potrzebuje więcej czasu, by rozstrzygnąć spór o „janosikowe”

Facebook Twitter

Na decyzję w sprawie "janosikowego" musimy poczekać do końca stycznia przyszłego roku. Trybunał Konstytucyjny, wbrew zapowiedziom, nie podjął jeszcze decyzji, co zrobić ze spornym podatkiem. Przypomnijmy, że w myśl funkcjonującej zasady, bogatsze gminy płacą na rzecz tych biedniejszych.

Jednym z samorządowców, który od początku ze sporym zaangażowaniem śledzi losy podatku „janosikowego” jest Tadeusz Chruszcz, wójt Marklowic, a jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Zostało zwołane posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, były obecne strony postępowania i praktycznie dalej jesteśmy w takim stanie zawieszenia i musimy wykazać się cierpliwością do stycznia. – powiedział nam, pytany o aktualne ustalenia związane z „janosikowym”.

Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce ma nadzieję, że w końcu Trybunał Konstytucyjny przyzna rację niezadowolonym samorządom.

Uczciwie by było, powiem szczerze, gdyby dzielić dochody na rzecz innych przy pomocy wspólnych środków budżetowych, a więc budżet to powinien robić, a nie zabierać dochody danej społeczności, która wypracowała sobie sama, ponieważ nie zawsze dochody danej gminy wynikają z jakiejś tam renty geograficznej, ale również z ogromnej zapobiegliwości, pozyskiwania przedsiębiorców. Niektóre samorządy traktują „janosikowe” jako formę kary za dobrą gospodarność. – wyjaśnia Tadeusz Chrószcz.

Trybunał Konstytucyjny ma wydać decyzję w tej sprawie w przyszłym miesiącu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj