Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Trzeba inwestować w górnictwo!”

Facebook Twitter

By polskie górnictwo stało się w końcu konkurencyjne i zaczęło się liczyć na rynku światowym, należy zacząć w nie inwestować. Dziś węgiel z USA, RPA czy Australii jest o wiele bardziej atrakcyjny. Powód? Cena - nasz węgiel jest droższy od tego, który oferują inni jego eksporterzy.

Ta sytuacja musi się w końcu zmienić! – uważa poranny gość Radia 90 europoseł Bogdan Marcinkiewicz:

Myślę tutaj o inwestycjach, które trzeba zrobić, poczynić. Trzeba pewne rzeczy zweryfikować, popatrzeć na to, że w górnictwie trzeba schodzić coraz głębiej, a to rodzi mnóstwo różnorodnych zagrożeń. Jest wiele niebezpieczeństw, dlatego myślę, że należy się skupić na inwestycjach. Trzeba wyprostować tą branżę, żeby był silna, mocna.

Zapotrzebowanie na energię cały czas rośnie, dlatego też równolegle powinniśmy szukać nowych źródeł energii. Dla nas szansą może być gaz łupkowy – mówi Marcinkiewicz:

Jedni idą w atomówkę, inni w odnawialne źródła energii: wiatr, solary, a jedni – tak jak Stany Zjednoczone – i to daje ogromny efekt – idą w gaz ziemny wydobywany z łupków. Polska ma niesamowitą szansę na to, by dołączyć do tej grupy.

Cała rozmowa z europosłem Bogdanem Marcinkiewiczem dostępna jest TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj