Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trzeźwość i rozsądek nad wodą – o tym przypomina WOPR i policja

Facebook Twitter

Połowa sierpnia i na horyzoncie widać powoli koniec wakacji, ale policjanci nie przerywają spotkań z wypoczywającymi nad wodą. Patrole, pogadanki i wskazówki – tego można spodziewać się od stróżów prawa.

Pomagają im w tym członkowie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Piotr Krużołek instruktor WOPR-u z Raciborza przypomina, aby do wody zawsze wchodzić schłodzonym, aby nie doszło do wstrząsu termicznego.

Podstawa to trzeźwość

– mówi Krużołek. Jak dodaje. Kontrolując akweny wodne, zwracają uwagę nie tylko na kąpiących się, ale na wszystkich, którzy tam wypoczywają.

Piotr Krużołek: Spotkaliśmy się z wędkarzami, z którymi rozmawialiśmy na temat bezpiecznego przebywania nad wodą. Nie zauważyliśmy żadnej osoby, która pływałaby w miejscach niestrzeżonych. Kąpiel na takich niestrzeżonych akwenach wodnych jak oczka pożwirowe są bardzo miejsca niebezpieczne, z racji tego, że jest zejście klifowe, głęboki tutaj miejsca, w którym może taka osoba utonąć. A też nie ma kontroli ze strony ratownika. Osoba, która wchodzi na taki zbiornik i wchodzi do wody, jest zdatna na samego siebie i bardzo często z tego powodu są wypadki utonięć.

Jak przyznaje, martwi go to, że na kąpieliskach widać mniej dzieci i młodzieży.

Piotr Krużołek: Chciałbym zachęcić, żeby przychodziły, dzieci, młodzież, rodziny. Żeby przychodziły na nasze kąpieliska, one są w miarę bezpiecznie i żeby te wakacje były aktywne, ruchowo (…).

Pojawiamy się w tych miejscach, gdzie kąpiel jest zabezpieczona przez ratowników, ale i tam, gdzie kąpiel jest zabroniona

– przyznaje asp. Sztabowy Krzysztof Klimek, z policji w Raciborzu. Coroczne akcje przynoszą efekt. Ale alkohol nad wodą ciągle jest sporym problemem.

Krzysztof Klimek: to jest główny powód, jednak wtedy ta brawura się zwiększa, stajemy się „nieśmiertelni” Próbujemy różnych rzeczy, których nie spróbowalibyśmy będąc trzeźwym (…).

Pod względem utonięć najgorszy w Polsce był weekend 20-21 czerwca, śmierć w wodzie straciło wówczas 17 osób. Od początku wakacji życie w ten sposób straciło ponad 180 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj