Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trzy nowe eksponaty zamku w Raciborzu

Facebook Twitter

To pamiątki związane z rodziną von Ratibor – właścicielami zamku do 1945 roku. Przekazał je mieszkający od wielu lat w Niemczech, raciborzanin Andreas Rim.

Pierwszy podarowany przedmiot, to pamiątkowy talerz z wizerunkiem cesarza Wilhelma II. Został wydany w 25. lecie jego rządów jako niemieckiego cesarza i króla Prus, przedstawiciela dynastii Hohenzollernów. Cesarz Wilhelm II dwukrotnie gościł na polowaniach w dobrach księcia raciborskiego. Pierwszy raz było to 6 grudnia 1906 roku, natomiast po raz drugi przyjechał cztery lata później w 1910 roku.

Druga rzecz, to zdjęcie z wizerunkiem księżnej Agaty Szarloty, córki księcia raciborskiego Wiktora II. Trzeci eksponat to również zdjęcie, przedstawiające tym razem parę książęcą – Agatę Szarlotę (córka księcia raciborskiego Wiktora II) z mężem Fryderykiem Wilhelmem von Hohenzollernem.

Przypomnijmy, od lutego 2014 roku na zamku funkcjonuje stała wystawa „Książęta von Ratibor”. Do dziś tytułują się książętami raciborskimi, choć nie mają już w naszym powiecie żadnych dóbr ziemskich. Zapisali wspaniałe karty w historii Rud i Raciborza.

W XIX wieku zaznaczyli  swoją obecność na scenie politycznej Królestwa Prus oraz II Rzeszy. Zajmowali wiele ważnych stanowisk. Wiktor I był prezydentem pruskiej Izby Panów. Jego brat Chlodwig kanclerzem Rzeszy. Mieli na Górnym Śląsku ponad 30 tys. gruntów i dorobili się fortuny, zaopatrując w żywność górnośląską aglomerację. Z dawnego opactwa w Rudach uczynili swoją rezydencję – miejsce, które ściągało koronowane głowy i arystokratów. To na ich zaproszenie przyjeżdżał tu cesarz Wilhelm II, a wcześniej jego rodzice książę – Fryderyk i księżna Wiktoria, późniejsza cesarska para. Książę raciborski Franz Albrecht został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, był wielkim przyjacielem Polski oraz ukochanych Rud i Raciborza. Wystawa sąsiaduje z ekspozycją poświęconą tajemnicom zamku w Raciborzu, który aż do 1945 r. należał do rodziny von Ratibor.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022