Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trzy żubry opuściły teren rezerwatu pod Pszczyną. Może je widziałeś?

Facebook Twitter

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Trzy żubry, na co dzień żyjące w rezerwacie przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach, koło Pszczyny, prawdopodobnie w poszukiwaniu swoich przysmaków, opuściły teren rezerwatu.

mat.prasowe

Zwierzęta zostały zauważone w okolicach dzielnicy Tychów – Cielmic – która położona jest w południowo-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 1. W tamtejszych lasach, które łączą się z kompleksem rezerwatu, zwierzęta zauważył spacerujący mieszkaniec, o czym niezwłocznie zawiadomił Nadleśnictwo Kobiór.

Leśnicy na bieżąco patrolują teren w poszukiwaniu zwierząt.

fot. Elżbieta Wójtowicz/ mat.prasowe

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców, by w przypadku napotkania zwierząt, pod żadnym pozorem nie zbliżać się do dzikich zwierząt. Prosimy o niezwłoczne poinformowanie Nadleśnictwa Kobiór – nr tel. 32 218 81 81 lub zgłoszenie tego faktu pod numerem alarmowym 112.

-pisze w komunikacie Marek Mróz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Żubry w Jankowicach na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750 hektarowego lasu – rezerwatu przyrody „Żubrowisko”. Samce, które w poszukiwaniu swoich przysmaków, którymi są m.in. żołędzie i kasztany, opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg. W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechało dziewięć zwierząt, cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022