Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Trzydzieści – tyle razy w swojej historii płonęły Żory. Odwiedzamy Muzeum Ognia!

Facebook Twitter

Największy pożar to ten z 1702 roku, na pamiątkę którego obchodzone jest Święto Ogniowe. Zniszczona została wtedy spora część miasta. Mówimy o tym w Radiu 90, bo zapraszamy do odwiedzania Muzeum Ognia, w którym nie tylko poznacie jego historię, ale i nauczycie się ostrożnie obchodzić z ogniem.

Możecie też wykonać wiele ciekawych doświadczeń. Muzeum zwiedza dziś nasza reporterka, Monika Sokołowska:

opowiada Aleksandra Krakowiecka z Muzeum Ognia w Żorach. O tym jak powstał ogień i kiedy, do czego był potrzebny można dowiedzieć się z tablic informacyjnych.

W Muzeum Ognia w Żorach samodzielnie można rozpalić wirtualny ogień olimpijski:

W Muzeum Ognia dowiadujemy się w jakich sytuacjach ogień jest pożyteczny, ale też poznajemy żywioł, który może być niebezpieczny i niszczycielski:

W muzeum możemy przejść przez ścianę ognia:

Po gorącej atmosferze pożarów i ognia, czas na relaks i wyciszenie. W Muzeum Ognia jest takie miejsce, gdzie można przeczytać o ogniu w literaturze czy nauce. Może się to przydać, by potem samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia z ogniem:

Jest profesor Pożoga, pod okiem którego można zapalać różne substancje i doprowadzać do ich zapalenia, a wszystko w bezpieczny sposób, bo dzięki specjalnej aplikacji. n

Możemy zabawić się w dyspozytora straży pożarnej, ale też posłuchać muzyki dzięki ognistej szafie grającej:

W trakcie zwiedzania Muzeum Ognia w Żorach każdy odpowiada na pytania zawarte w teście wiedzy. Odpowiedzi są ukryte w kolejnych salach, można je wyczytać z tablic informacyjnych bądź pozna się je po wykonaniu konkretnego doświadczenia. Wychodząc z obiektu nasz test sprawdzi Żorek :)

zory muzeum ognia (3)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj