Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tu stacja Jastrzębie-Zdrój: ogłoszono przetarg na prace projektowe linii kolejowej do miasta

Facebook Twitter

To największe miasto, liczące ok. 90 tys. mieszkańców, pozbawione dostępu do kolei. Ma się to zmienić. Ogłoszono bowiem przetarg na prace projektowe związane z reaktywacją linii kolejowej do Jastrzębia-Zdroju.

Fot. Katarzyna Głowacka / plk-sa.pl

Po 20-letniej przerwie, dzięki odbudowie linii kolejowej mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie z Katowicami. Szacowany czas podróży między tymi miastami wyniesie około 72 minuty. W ramach projektu wybudowana zostanie nowa jednotorowa linia o długości ok. 20 km na odcinkach: Jastrzębie-Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pociągi będą mogły kursować z prędkością do 120 km/h. Projekt ma powstać do końca 2025 roku, jego realizacja planowana jest na lata 2026 – 2029.

Mieszkańcy południowo-zachodniej części woj. śląskiego zyskają lepszy dostęp do kolei, dzięki budowie przystanków: Jastrzębie-Zdrój Szkolna, Jastrzębie Bzie, Żory Baranowice, Żory Aleja Zjednoczonej Europy, Palowice Kolonia, Orzesze Zawada oraz modernizacji stacji w Pawłowicach Śląskich. Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o organicznych możliwościach poruszania się.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie zadania „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”. Planowana jest realizacja zadania w latach 2023 – 2025. Roboty budowlane mogłyby być realizowane w latach 2026 – 2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to 475 mln zł netto.

Siedem projektów z województwa śląskiego w programie Kolej Plus

Na liście podstawowej Programu Kolej Plus w województwie śląskim jest łącznie siedem projektów. Oprócz budowy kolei do Jastrzębia-Zdroju, w grudniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz prezydenci i burmistrzowie miast Bytom, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Mikołów, Pyskowice, Ruda Śląska (liderzy projektów) podpisali umowy na realizację projektów z Programu Kolej Plus. Oznacza to, że wszystkie zakwalifikowane projekty z woj. śląskiego są w realizacji. Szacowana wartość wszystkich inwestycji to ok. 2 mld zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj