Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Tulimy Mamy” – akcja nie tylko dla mam i dzieci. To ważne także dla ojców

Facebook Twitter

Takiej akcji w regionie jeszcze nie było. 19 sierpnia nieformalny ruch kobiet „Tulimy Mamy” organizuje happening polegający na czytaniu autentycznych historii porodowych na ulicach miast. Zgromadzenia zostały zgłoszone w Cieszynie, Katowicach i Gliwicach. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy opieki okołoporodowej w Polsce.

Cieszyn ma być centrum całej akcji, w najbliższy czwartek (19.08.) ruch społeczny „Tulimy mamy” organizuje debatę poświęconą porodom i opiece okołopordowej.

To nie są „kobiece sprawy” czy fanaberia – to są realne potrzeby

– przekonuje Małgorzata Bryl-Sikorska, współorganizatorka całej akcji. Działania opierają na trzech filarach i wnioskach do Ministerstwa Zdrowia. Nieformalny ruch społeczny zamierza doprowadzić do tego, aby przy szpitalach działało m.in. pogotowie laktacyjne.

Małgorzata Bryl-Sikorska: Dobra laktacja, karmienie piersią to nie jest sprawa nie tylko kobieca, ale całego naszego społeczeństwa. Wpływa zdrowie wszystkich, całej populacji. Warto o nie zadbać. Apelujemy do ministra zdrowia, aby tego typu wsparcie w Polsce było refundowane. Na chwilę obecną 4 wizyty położnej środowiskowej w ramach funduszu zdrowia, to jest za mało. (…)

Chcemy poszarzenia koszyka świadczeń medycznych

– mówi Bryl-Sikorska. Chodzi m.in. o dostępność młodych mam do usług rehabilitacyjnych.

Małgorzata Bryl-Sikorska: Nie tylko fizjoterapia uroginekologiczna dla kobiet po porodzie, bo równie istotna jest diagnostyka i profilaktyka. Aby kobieta mogła skorzystać z porady zanim zajdzie w ciążę. (…) Fizjoterapeuta może pomóc kobiecie zwalczyć nieprawidłowości, aby jej ciało było gotowe na noszenie przez 9 miesięcy niemałego ciężaru. (…)

Jak przekonuje Sikorska, w czasie pandemii szpitale różnie realizują prawa kobiet rodzących. Stąd też trzecia petycja to tzw. załącznik pandemiczny:

Małgorzata Bryl-Sikorska: Dokument, który reguluje prawa kobiet rodzących w pandemii. (…) Nie ma jednego czytelnego zbioru praw, aby rodzące nie musiały się przekopywać przez setki dokumentów. (…)

19 sierpnia w Cieszynie odbędzie się debata poświęcona lokalnej opiece okołoporodowej. Chcemy rozmawiać o rzeczach ważnych dla całej rodziny.

Zaczynamy od czytania prawdziwych historii związanych z porodami

Małgorzata Bryl-Sikorska: Historie są autentyczne, są w części pozytywne i piękne, a w części traumatyczne. Tak to już jest z porodem, nie każdy poród jest piękny. (…) Taka jest też misja tego happeningu, aby nagłośnić ten temat, aby pokazać z jakimi problemami mierzą się Polki w tej opiece okołoporodowej.

Happening w czwartek (19.08.) na cieszyńskim rynku od godziny 15.00.

Happening „Tulimy Mamy” i Debata społeczna „Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii – konkretne rozwiązania”

  • godz. 15.00 – początek happeningu „Tulimy Mamy” na płycie cieszyńskiego rynku
  • godz. 15.30 – zakończenie happeningu
  • godz. 16.00 – rozpoczęcie debaty „Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii – konkretne rozwiązania” i rozmowa z zaproszonymi uczestnikami w COK „Dom Narodowy”

Zaproszeni uczestnicy debaty:

Gabriela Staszkiewicz – burmistrz Cieszyna
Janina Żagan – wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego
Ilona Nawara-Malik – zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
dr n. med. Agnieszka Misiewska-Kaczur – p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie
Beata Kubok – położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego w Cieszynie
Dorota Mecha – położna Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego w Cieszynie
Natalia Lekacz – fizjoterapeutka uroginekologiczna: „Profity profilaktyki fizjoterapii uroginekologicznej”
MUDr. Michal Mrózek – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Hawierzowie: „Laktační poradna v NsP Havířov a podpora kojení v našem regionu” („Poradnia laktacyjna Szpitala w Hawierzowie oraz wsparcie laktacyjne w naszym regionie”)
Katarzyna Pytlarz-Szpaczek – położna, doula, doradczyni noszenia w chustach, instruktorka szkoły rodzenia: „Wsparcie w karmieniu piersią i współpraca interdyscyplinarna w opiece nad kobietą w okresie okołoporodowym”

  • godz. 17.00 – pytania publiczności i/lub internautów oraz odpowiedzi gości debaty
  • godz. 18.00 – uroczyste podpisanie „Paktu dla opieki okołoporodowej w powiecie cieszyńskim” i zakończenie debaty

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj