StartKultura

Turniej Brydża Sportowego w Jastrzębiu

Turniej Brydża Sportowego zaplanowano na sobotę (28.09.) przy ulicy Armii Krajowej w Jastrzębiu. Zawody zostaną rozegrane w trzech kategoriach: juniorskiej, seniorskiej i mikstowej.

Brydż wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku. Gra szybko się rozpowszechniała i zaczęły powstawać nowe odmiany. W 1742 roku powstała pierwsza książka o tej grze napisana przez Edmonda Hoyle’a.

Prawdziwy rozkwit wista nastąpił w XIX wieku. W 1857 roku odbył się pierwszy turniej międzynarodowy. Popularność gry zaczęła jednak znacznie szybciej rosnąć w Stanach Zjednoczonych niż na Starym Kontynencie. W 1881 roku została założona Amerykańska Liga Wista. W tym samym czasie powstała, najprawdopodobniej w Rosji (choć niektóre teorie utożsamiają miejsce powstania brydża z Turcją i Egiptem) odmiana wista, nazwana później brydżem. Pierwsza Olimpiada brydżowa odbyła się w 1960 roku.

Turniej Brydża Sportowego organizowany przez Jastrzębski Klub Brydża Sportowego rozpocznie się w sobotę (28.09.) o 10.00.

Zostaw komentarz