Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Turyści nieprzygotowani do zimy. To był ciężki weekend goprowców w Beskidach

Facebook Twitter

W sobotę (16.01.) z Babiej Góry sprowadzali turystkę, która wraz z innymi "górskimi morsami" próbowała zdobyć szczyt w samych spodenkach i sportowym staniku. W hipotermii trafiła do szpitala. Kolejna akcja goprowców to wyprawa ratunkowa w rejonie Baraniej Góry. W tym wypadku także turyści nie byli odpowiednio przygotowani, jak relacjonują goprowcy, stan ekwipunku turystów nie był adekwatny do panujących warunków atmosferycznych, mieli bawełniane ubrania oraz letnie buty trekkingowe.

fot. K. Kempny/www.facebook.com/grupabeskidzkagopr

O akcji na Babiej Górze pisaliśmy wczoraj:

W sobotę (16.01.) po godz. 16.00 ratownicy dyżurni SR Przysłop przyjęli zgłoszenie z CSR Szczyrk o 2 zaginionych osobach idących z Kamesznicy czarnym szlakiem na szczyt Baraniej Góry i dalej do schroniska na Przysłopiu. W pewnym momencie zgubili szlak i nie potrafili odnaleźć właściwiej drogi. Równolegle z zawiadomieniem radiotelefonicznym ratownicy otrzymali koordynaty miejsca zagubionych osób, które udało się ustalić dzięki aplikacji Ratunek.

Po przygotowaniu niezbędnego sprzętu dyżurni SR Przysłop wyruszyli w kierunku poszukiwanych osób. Warunki były bardzo trudne, wiał silny wiatr, temperatura ok.-12 st. C. W wielu miejscach nawiane bardzo dużo świeżego śniegu, co dodatkowo utrudniało dojście do poszukiwanych.

Turyści zostali odnalezieni przez ratowników ok. godz. 18:00 we wskazanym wcześniej miejscu. Byli mocno wychłodzeni, otrzymali posiłek energetyczny i gorącą herbatę oraz przyniesione przez ratowników ubrania. W miejsce odnalezienia nie był w stanie dojechać skuter, dlatego bardzo wolnym tempem nastąpił marsz drogą dojścia. Stan ekwipunku turystów nie był adekwatny do panujących warunków atmosferycznych (bawełnianie ubrania, letnie buty trekkingowe, itp.).

-opisują ratownicy w mediach społecznościowych. Wieczorem w sobotę do wyprawy dołączyli kolejni ratownicy sekcji Cieszyn. Poszkodowani zostali doprowadzeni do dyżurki GOPR i schroniska. Ratownicy zakończyli wyprawę o godz. 20:30.

fot. K. Kempny/www.facebook.com/grupabeskidzkagopr

Tego dnia ratownicy sekcji Cieszyn prowadzili jeszcze jedną wyprawę. Sprowadzenia z Cieńkowa wymagała czteroosobowa rodzina, która nie dostosowała długości trasy do panujących warunków, nie była też odpowiednio przygotowana pod względem ekwipunku. Brak oświetlenia oraz awaria sanek uniemożliwiły im kontynuowanie zejścia w głębokim śniegu. Po zabezpieczeniu termicznym zostali sprowadzeni do miejsca, w którym pozostawili samochód.

Ratownicy apelują o ostrożność!

Warunki w górach są naprawdę trudne, do wielu miejsc z powodu śniegu nie da się dotrzeć.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj