Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Tutaj nie zbieramy liści”. Po co ustawiono te tabliczki w Rybniku? Tłumaczy Zarząd Zieleni Miejskiej

Facebook Twitter

Takie tabliczki pojawiły się w kilku miejscach w Rybniku. Stanęły między innymi w części Parku Kozie Góry, Parku Czempiela, mini parku Wierzbowa, czy Parku Osiedlowym przy ulicy Góreckiego. Pomysłodawcą postawienia tabliczek jest Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku, który w ten sposób chce zwrócić uwagę na ekologiczną potrzebę zostawiania liści na trwaniku.

Mówi Joanna Kotynia- Gnot dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku:

Joanna Kotynia- Gnot: Nie zbierając liści w parkach, z miejsc, które nie są przeznaczone do takiego klasycznego przejścia dla pieszych, dajemy szansę na przezimowanie małym zwierzętom, np. jeżom. Jeże wszyscy kojarzymy z przyjemnymi stworzonkami. Zbierając całkowicie liście nie dajmy szans małym zwierzętom. Park jest takim miejscem, w którym te liście mogą leżeć aż do wiosny.

Pozostawienie liści na ziemi pozwala także na poprawę jakości gleby.

Joanna Kotynia- Gnot: Ściółka, którą my pozostawiamy w miejscach bezpiecznych, pozwala na pozyskanie zdrowej gleby. Jeśli liście zostawimy w okresie jesienno- zimowym do takiego naturalnego przegnicia, to możemy się spodziewać, że ziemia będzie odżywiona na wiosnę. Zbierając urobek wczesną wiosną, mamy tego urobku o połowę mniej.

Joanna Kotynia-Gnot, dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku

Ważny prócz ekologicznego jest też czynnik ekonomiczny, bo dzięki niezbieraniu liści zaoszczędzony będzie czas i pieniądze ZZM w Rybniku. Tym, którzy zbierają liście przypominamy, że można je oddać w rybnickiej kompostowni:

Joanna Kotynia- Gnot: Oczywiście jest to usługa odpłatna, ale podkreślam, że do 100 kilogramów mieszkaniec Rybnika, który przywiezie odpad bio, nie jest obarczony żadną opłatą. Czyli: raz dziennie do 100 kilogramów, rybniczanin może przyjechać i zostawić ten odpad.

Więcej ekologicznych tematów mamy w programie Eko Patrol w Radiu 90, w każdą sobotę po godzinie 7.00.

Tutaj znajdziecie wszystkie odcinki: Eko Patrol Radia 90

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023