Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Twoje zdrowie w Twoich rękach. Wiesz, ile bakterii jest na Twoim biurku?

Facebook Twitter

Mydłem, pod bieżącą, ciepłą wodą, przez 30 sekund. To najkrótsza instrukcja mycia rąk. W Światowym Dniu Mycia Rąk przypominamy, że choć sprawa wydaje się błaha, zależy od niej zdrowie całej naszej rodziny. Szczególnie teraz, jesienią, gdy obok nas co druga osoba kaszle, kicha i wyciera nos.

Specjaliści przypominają, że wystarczy, że podamy rękę choremu lub dotkniemy przedmiotu, którego dotykała taka osoba, a groźny wirus już jest u nas. Dotyczy to przeziębień, dotyczy to gryp żołądkowych. Nie chcemy nikogo straszyć, bo przesadna higiena może skutkować alergią, ale według wyliczeń profesora Charlesa Gerby’ego, mikrobiologa z Uniwersytetu w Arizonie na centymetrze kwadratowym przeciętnego biurka jest ponad 3 tysiące różnych bakterii.

To 400 razy więcej niż na desce w toalecie, bo to miejsce przecież regularnie myjemy, i to silnymi specyfikami. Jak się bronić? Myć ręce. Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o ok. 90%, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje. No powtórzę na koniec: mydłem, pod bieżącą, ciepłą wodą, przez 30 sekund.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj