Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tydzień Godnego Porodu. Także w Cieszynie

Facebook Twitter

Tydzień Godnego Porodu w Cieszynie, od 14 maja nad Olzą wydarzenie, które ma zwrócić uwagę, jak ważny jest pierwszy kontakt skóra do skóry rodziców z noworodkiem. Ogólnopolską akcję, w Cieszynie organizują – Nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy“ i Fundacja Rodzinna „Siemanko“.

Urodziła dziecko w altance
Fot. Pixabay

Jak zapowiadają, chodzi o działania edukacyjne dla rodziców, ale będą też atrakcje dla dzieci. Tydzień Godnego Porodu odbędzie się od 14 do 20 maja pod hasłem „O wadze pierwszego kontaktu”.

Nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy” i Fundacja Rodzinna „Siemanko” z Cieszyna włączają się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu. Cykl wydarzeń dla kobiet w ciąży i par oczekujących dziecka w całej Polsce już po raz trzeci organizuje Fundacja Rodzić po Ludzku.

Międzynarodowy Tydzień Godnego Porodu (The International Week for Respecting Childbirth) to cykl wydarzeń po raz pierwszy zainicjowany 2004 roku przez francuskie stowarzyszenie non-profit Alliance française pour l’accouchement respekté (AFAR). Od 2011 r. jego koordynację powierzono Europejskiej Sieci Stowarzyszeń Porodowych (ENCA), której częścią jest Fundacja Rodzić po Ludzku.

W tym roku w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce odbędzie się kilkaset bezpłatnych wydarzeń o tym, jak ważny jest pierwszy kontakt skóra do skóry tuż po porodzie. W jednym majowym tygodniu tysiące kobiet i mężczyzn będzie podnosić swoją świadomość, dyskutować i dzielić się swoimi doświadczeniami. Wydarzenie nagłaśnia informacje o standardach opieki okołoporodowej oraz o pierwszym kontakcie skóra do skóry – czym jest i dlaczego warto go mieć. Wszystko po to, by rodzice wiedzieli, jakie mają okołoporodowe prawa.

Cieszyn również włącza się w ogólnopolską akcję za sprawą współpracy dwóch organizacji znad Olzy – Nieformalnego ruchu społecznego „Tulimy Mamy“ i Fundacji Rodzinnej „Siemanko“ dodatkowo wspieranych przez lokalnych partnerów branży gastronomicznej oraz imprezowej. Organizacje stawiają na działania edukacyjne dla rodziców, ale nie zabraknie też atrakcji dla dzieci oraz wspólnej integracji. – „Tulimy Mamy“ od 2021 roku prowadzi szereg działań wspierających rodziców w czasie okołoporodowym, każdego dnia troszczymy się, by ten czas był dla rodzin szczególnym i pięknym doświadczeniem. To dlatego z satysfakcją dołączamy do tygodniowej ogólnopolskiej kampanii Międynarodowego Tygodnia Godnego Porodu – przyznaje Małgorzata Bryl-Sikorska, przedstawicielka „Tulimy Mamy“.

W ramach Tygodnia Godnego Porodu w Cieszynie odbędą się dwa webinary: „O wadze pierwszego kontaktu okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej“ (15 maja, godz. 10:00, Fanpage Facebook Tulimy Mamy) oraz „O wadze pierwszego kontaktu okiem doradczyni laktacyjnej“ (16 maja, godz. 18:00, Fanpage Facebook Tulimy Mamy). Webinary zostaną nagrane i później udostępnione. Natomiast 20 maja, w godzinach 10:00 – 15:00 zaplanowano piknik rodzinny „O wadze pierwszego kontaktu“. Wydarzenia odbędą się w siedzibie Fundacji Rodzinnej „Siemanko“ przy ul. Szerokiej 3 w Cieszynie. W ramach pikniku będą miały miejsce m.in. nieodpłatne warsztaty z doulą i doradczynią laktacyjną oraz zajęcia z chustonoszenia dla przyszłych rodziców.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024