Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tydzień z Morawskimi Wrotami w Radiu 90: Godów dla zdobywców szlaku i chętnych na wirtualny spacer

Facebook Twitter

"Dla zdobywców szlaku- mała infrastruktura w gminie Godów" i drugi projekt "Kultura, media, natura - innowacyjne podejście do dziedzictwa obszaru LGD Morawskie Wrota". W programie popołudniowym w Tygodniu z Morawskimi Wrotami w Radiu 90, w czwartkowe (2.12.) popołudnie zajrzeliśmy do Godowa.

W programie popołudniowym w Radiu 90 Mariusz Ryszka rozmawiał z wójtem Godowa Mariuszem Adamczykiem, posłuchajcie:

Projekty gminy Godów realizowane przy wsparciu LGD Morawskie Wrota

  • „Dla zdobywców szlaku- mała infrastruktura w gminie Godów”

19 listopada 2021r gmina podpisała umowę o dofinansowanie zadania pn. Dla zdobywców szlaku. Wartość dofinansowania 82 178,00zł. Planowany szacunkowy koszt: ponad 190 tysięcy złotych. Realizację zadania zaplanowano na początek 2022 roku.

Zakres operacji obejmuje doposażenie stref aktywnego wypoczynku o nowe elementy małej infrastruktury w postaci toalet dostosowanych dla niepełnosprawnych obsługiwanych bezdotykowo wyposażonych w niezbędne elementy wykonane jako obiekty kontenerowe z wykończeniem wnętrza ze stali nierdzewnej z przyłączami wodnym, kanalizacyjnym oraz energetycznym. Inwestycja realizowana będzie w dwóch punktach lokalizacyjnych strategicznych na terenie Gminy pod kątem aktywności mieszkańców. Pierwszy: centrum Godowa, przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym obok przebiegającego Żelaznego Szlaku Rowerowego w sąsiedztwie miejsc parkingowych: Godów ul. 1-Maja (działka nr 134/5) oraz w Krostoszowice ul. Szybowa (działka nr 1828/177) na terenie Kompleksu boisk sportowych „Moje boisko – Orlik 2012” i „Mustang” położonych w miejscu byłego szybu kopalni KWK 1 Maja, gdzie znajdują się m.in. boiska sportowe, siłownia zewnętrzna, stoły do tenisa, ścieżka dendrologiczna oraz tablica pamiątkowa. Obie lokalizacje stanowią ważne miejsce pod względem nie tylko turystycznym, rekreacyjnym ale również przyrodniczym i historycznym. Realizacja zadania zapewni całej społeczności lokalnej LGD oraz turystom z dalszych rejonów komfortową przestrzeń ułatwiającą aktywną turystykę szlakiem atrakcji przyrodniczych, historycznych oraz kulturowych Morawskich Wrót, dzięki czemu przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej obszaru. Dzięki kompleksowej infrastrukturze z walorów Morawskich Wrót łatwiej będzie skorzystać osobom starszym, rodzinom z dziećmi, czy też osobom o szczególnych potrzebach (np. kobiety w ciąży) dla których odpoczynek czy zaplecze sanitarne stanowi istotny element wyprawy. Realizacja operacji zdecydowanie przyczyni się do lepszego wykorzystania zasobów obszaru oraz jego potencjału turystycznego, zwiększy aktywność mieszkańców w tym ludzi młodych i osób ze szczególnymi potrzebami. Rozwijana infrastruktura będzie miała ogólnodostępny i niekomercyjny charakter. Realizacja operacji służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej.

  • „Kultura, media, natura – innowacyjne podejście do dziedzictwa obszaru LGD Morawskie Wrota”

Wirtualny spacer, interaktywne widokówki z QR kodami czy gogle do rzeczywistości wirtualnej. Godów w nowoczesny sposób prezentuje swoje walory. Zakończono tam realizację programu pod nazwą „Kultura, media, natura – innowacyjne podejście do dziedzictwa obszaru LGD Morawskie Wrota”.

Program zakładał kilka działań

– mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Godowie:

Tatiana Stopyra: Powstała aplikacja multimedialna, dzięki której możemy zwiedzić ciekawe miejsca w naszej gminie takie jak kościół w Łaziskach, możemy zwiedzić Żelazny Szlak Rowerowy nie wsiadając na rower, możemy także zobaczyć jak wyglądają ośrodki kultury w naszej gminie. Powstało także 10 widokówek związanych z miejscami w naszej gminie, możemy tam podziwiać zdjęcia z imprez, dożynek, obchodów 100-lecia powstań. Z tyłu widokówek znajdują się kody QR, po zeskanowaniu możemy przenieść się w wybrane miejsce, zobaczyć film promujący gminę a także posłuchać piosenki naszego Zbigniewa Wodeckiego, honorowego obywatela Godowa.

Tatiana Stopyra

W ramach projektu gmina zakupiła także pięć gogli VR, dzięki którym będzie można wirtualnie odwiedzić ciekawe miejsca.

Niestety nie ma już lekcji regionalizmu w szkołach czego bardzo żałuję, ale ten projekt pozwoli nam dotrzeć z takimi informacjami do dzieci i młodzieży

-mówi dyrektor szkoły podstawowej imienia Powstańców Śląskich w Skrzyszowie:

Joanna Bonarek: Taki materiał będzie bardzo pomocny tym bardziej, że jest to połączenie przeszłości z przyszłością. Młodzież jest bardzo obeznana z wirtualnymi narzędziami, więc dla nich przemieszczanie się po gminie za pomocą kodów QR będzie bardzo łatwe. Myślę, że jest to bardzo ważne w dobie pandemii kiedy z dnia na dzień może się okazać, że zostajemy znowu przy pracy zdalnej przed ekranami komputerów, wtedy jest nie do zastąpienia taka wirtualna wycieczka po gminie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj