Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tydzień z Morawskimi Wrotami w Radiu 90: W Krzyżanowicach o pierwszej pomocy i atrakcjach turystycznych

Facebook Twitter

Tydzień z Morawskimi Wrotami trwa. Byliśmy w Lubomi, w Gorzycach i dziś (1.12.) popołudniu wpadliśmy do Krzyżanowic. Było o wieżach widokowych na terenie gminy i o tym, że całe Chałupki przeszły szkolenie z pierwszej pomocy.

Szkolenia z pierwszej pomocy odbyły się w ramach grantu LGD Morawskie Wrota/ mat.prasowe

LGD Morawskie Wrota to lokalna grupa, która pomaga w realizacji wielu działań. W Krzyżanowicach realizowano projekty miejskie: „Doposażenie infrastruktury wież widokowych na terenie gminy Krzyżanowice” oraz „Budowa toalety kontenerowej w Chałupkach w ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej”.  Na to zwraca uwagę Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice.

Posłuchaj co powiedział w programie popołudniowym Radia 90:

Krzyżanowice to jedna z sześciu gmin, jakie należą do Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota.

„Współpraca- rywalizacja- integracja. Pierwsza pomoc dla każdego”- czyli projekt realizowany przez ratowniczkę medyczną pracującą w Raciborzu z pieniędzy Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota. Simona Mioduszewska przeszkoliła mieszkańców Chałupek, miejscowości, w której mieszka. Zasady pierwszej pomocy poznali uczniowie szkoły podstawowej, przedszkolaki, seniorzy, także strażacy z OSP i Koła Gospodyń Wiejskich z Chałupek:

Simona Mioduszewska: Na każdym szczeblu jakaś grupa wiekowa została przeszkolona. To, że szkolenia odbywały się w Chałupkach, to nie był przypadek. Jestem nową mieszkanką Chałupek, bo mieszkam 3 i pół roku i w ramach zaangażowanie, poznania tej społeczności wypadło na nich. W przyszłości jeżeli uda się zrealizować jakiś jeszcze projekt, przeszkolona zostanie kolejna część gminy. Podsumowanie projektu, to było szkolenie dla wszystkich, w którym każdy chętny mógł wziąć udział. Dodatkowo w ramach współpracy z OSP Chałupki, przygotowaliśmy ćwiczenia, aby strażacy mogli wykazać się wiedzą, jaką zdobyli w czasie warsztatów.

Szkolenia z pierwszej pomocy odbyły się w ramach grantu LGD Morawskie Wrota/ mat.prasowe

Ponad setka osób wzięła udział w szkoleniach pierwszej pomocy w Chałupkach. Prowadziła je ratowniczka pogotowia z Raciborza, Simona Mioduszewska na swoje działania zdobyła grant z LGD Morawskie Wrota:

Simona Mioduszewska: Generalnie wiedzę mamy i można powiedzieć, że każdy z nas coś tam wie, że trzeba działać, jak trzeba działać. Natomiast ta wiedza jest przestarzała, zatrzymała się 20 lat temu, ludzie cały czas zamierzają przykładać lusterka, żeby zobaczyć czy osoba nieprzytomną oddycha, w przypadku padaczki chcą wkładać coś do ust.

Radio 90: Te zasady też się zmieniają.

Simona Mioduszewska: Tak, tego się zdecydowanie nie robi a społeczeństwo ma cały czas w głowie te stare informacje. Nie jesteśmy z wiedzą na bieżąco. Warto się chcieć nauczyć, jeśli ktoś chce to się nauczy. Dzieci są o tyle lepszymi uczestnikami szkoleń, że one nie boją się działać, nie wstydzą się. Dorośli, nawet przy ćwiczeniach na fantomach czują wstyd, boja się, że coś źle zrobią, ktoś ich wyśmieje. U dzieci tego nie ma, nie mają obaw, one po prostu działają!

Skoro mówimy o szkoleniach z pierwszej pomocy, w Radiu 90 ważne informacje, szybki kurs:

Simona Mioduszewska: Liczy się każda sekunda, ale mówi się o takim czasie, w którym mówimy o zatrzymaniu krążenia, mamy do czynienia z osobą nieprzytomną, która nie oddycha, to mamy 5 minut, w których umiera mózg. Musimy zacząć działać tu i teraz.

Radio 90: Nie trzeba się bać. Można zrobić krzywdę?

Simona Mioduszewska: Nie, nie można zrobić krzywdy. Każdy z nas obawia się tego, że w momencie uciśnięć klatki piersiowej uszkodzimy żebra czy mostek… To się zdarza, przy tych skutecznych resuscytacjach do tego dochodzi, natomiast z połamanymi żebrami to kwestia tygodni i wracamy do sprawności. Jeśli osoba jest nieprzytomna, nie oddycha, to musimy działać a nie zastanawiać się czy połamiemy jej żebra czy nie…

Każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, od naszej reakcji zależy życie drugiego człowieka.

Zobacz zdjęcia ze szkoleń z pierwszej pomocy, jakie odbyły się w ramach grantu LGD Morawskie Wrota w Chałupkach/ mat.prasowe:

Projekty gminne dofinansowane przez LGD Morawskie Wrota

  • Wieże widokowe – na Meandrach Rzeki Odry oraz na Ruinach Zamku w Tworkowie wyposażone zostały w lunety oraz panoramy turystyczne. Nowe atrakcje turystyczne są efektem realizacji projektu pn. „Doposażenie infrastruktury wież widokowych na terenie Gminy Krzyżanowie”.

Panoramy turystyczne obejmują zdjęcia widocznego z wież obszaru wraz z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami przyrodniczymi, turystycznymi i kulturowymi, służącymi do identyfikacji obserwowanych obszarów. Pierwsze spotkanie podsumowujące projekt odbyło się na wieży widokowej na Meandrach Rzeki Odry. Zgromadzeni uczniowie dowiedzieli się informacji o samej rzece Odrze, unikatowym w skali europejskiej obszarze chronionej fauny i flory, wpisanym do europejskiej sieci Obszarów Chronionych NATURA 2000 – Granicznym Meandrze Odry oraz ciekawostkach z nim związanych. Z kolei na Ruinach Zamku w Tworkowie uczniowie wzięli udział w prelekcji z udziałem Grzegorza Wawocznego nt. historii tworkowskiego zamku, ciekawostek i legend związanych z rodami go zamieszkującymi. Po prelekcji młodzież mogła obserwować horyzont czterech stron świata z obu wież przez zamontowane w ramach projektu lunety i odnaleźć obiekty na zdjęciach panoramicznych.

fot.krzyzanowice.pl

W ramach projektu wydane zostały także dwa foldery: „Zamek w Tworkowie – Historia czterech stron świata” i „Nasza Odra” – folder o Meandrach Rzeki Odry.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dofinansowanie: 38 178,00 zł (63,63%), wkład własny: 21 822,00 zł, całkowity koszt inwestycji: 60 000,00 zł.

  • Budowa toalety kontenerowej w Chałupkach w ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej

Jak słyszymy w Urzędzie Gminy w Krzyżanowicach, toalety są stawiane przy atrakcjach turystycznych na bieżąco, jest projekt toalety przy ruinach zamku, trwają procedury związane z toaletą przy meandrach Odry, przy ścieżce pieszo- rowerowej.

To ważne elementy, te socjalne zabezpieczenie przy wszystkich naszych atrakcjach, dlatego stawiamy toalety, przygotowujemy parkingi.

– mówi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj