Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tydzień z Morawskimi Wrotami w Radiu 90: W Lubomi o kuchni i nie tylko

Facebook Twitter

Międzypokoleniowe warsztaty edukacyjne czy budowa punktu informacji turystycznej wraz z miejscem do odpoczynku dla rowerzystów przy ulicy Mickiewicza. To gminne projekty realizowane dzięki pieniądzom z Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota. Dzięki grantowi z LGD odbył się też konkurs "Lubomski Masterchef". W Radiu 90 trwa tydzień z Morawskimi Wrotami. W poniedziałek (29.11.) - Lubomia.

Lubomski Masterchef to wydarzenie przygotowane dzięki grantowi z Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota. Wiejskie Domy Kultury: z Grabówki, Nieboczów i Bukowa wystawiły swoje drużyny i przygotowały swoje dania.

Udało nam się zintegrować mieszkańców, bo kuchnia to miejsce, w którym zawsze tętni życie

– mówił nam Jarosław Wieczorek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Lubomi:

Jarosław Wieczorek: Chcieliśmy połączyć pokolenia seniorów, ludzi dorosłych oraz dzieci. Pomysł był taki, żeby stworzyć ekipy, trzy drużyny z różnych domów kultury. Każdy miał swoje menu, te drużyny opierały się na paniach z Kół Gospodyń Wiejskich, tam te panie doświadczone prowadziły warsztaty i opowiadały, co i jak się robi. Były z nami dzieci. A finał to było zwieńczenie tych warsztatów, z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami. Każdy mógł degustować potrawy.

Zobacz zdjęcia z rywalizacji w ramach „Lubomskiego Masterchefa”, www.facebook.com/goksirlubomia:

Jury konkursu Lubomski Masterchef wskazało, że najsmaczniejsze w Lubomi były pierogi. Do projektu z kuchnią nie trzeba było nikogo długo przekonywać:

Jarosław Wieczorek: Myśmy tylko rzucili temat, że jest możliwość wzięcia udziału w tych warsztatach i powiem szczerze, po tym okresie trudnym dla nas wszystkich, gdzie pandemia w 2020 zamknęła nas w domach, duże było zainteresowanie mieszkańców (…).

W popołudniowym programie Radia 90 Mariusz Ryszka rozmawiał z wójtem Lubomi, Czesławem Burkiem. Co słychać w gminie po weekendzie z pierwszym śniegiem? Posłuchaj:

Aktualnie gmina Lubomia realizuje 2 projekty w ramach współpracy z LGD Morawskie Wrota:

Budowa punktu informacji turystycznej z miejscem odpoczynku dla rowerzystów, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu w obrębie ulicy A. Mickiewicza w Lubomi

Przedmiotem projektu jest budowa małej infrastruktury turystyczno- rekreacyjnej w miejscowości Lubomia, w miejscu wyburzonego przystanku autobusowego przy ulicy Adama Mickiewicza. W wyniku inwestycji powstanie punkt informacji turystycznej z miejscem odpoczynku dla rowerzystów, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Inwestycja będzie obejmowała następujące elementy: zagospodarowanie terenu, w tym wykonanie nawierzchni, obramowania, nasadzenia oraz budowę wiaty z betonu, stali i elementów drewnianych, dostawę i montaż małej architektury wraz z informacją wizualną (ławki, stoły, stojak rowerowy, kosze na śmieci, stacja ładowania rowerów, totem zewnętrzny dotykowy wraz z systemem zdalnego zarządzania treścią, telebim, ekspozytor samonośny. Przedsięwzięcie służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej, a powstała infrastruktura będzie miała ogólnodostępny i niekomercyjny charakter. Termin zakończenia inwestycji został ustalony na kwiecień 2022 roku.

Międzypokoleniowe warsztaty edukacyjne w Gminie Lubomia

Przedmiotem operacji jest przeprowadzenie 5 warsztatów tematycznych dla mieszkańców Gminy Lubomia:
– „Z ekologią przez pokolenia” – warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony środowiska;
– „Odchudzamy kuchnię naszych babć” – międzypokoleniowe warsztaty edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania;
– Bezpieczny e-obywatel – warsztaty komputerowe dla młodszych i starszych;
– „Senior w domu” – warsztaty w zakresie sprawowania opieki nad starszymi i chorymi w warunkach domowych;
– „Budowanie relacji w rodzinie” – międzypokoleniowe warsztaty dla rodzin z dziećmi.

W związku z pandemią Covid-19 nie wszystkie warsztaty udało się zrealizować do tej pory. Informacje o naborach na warsztaty będą pojawiały się na bieżąco na stronie internetowej gminy oraz na plakatach informacyjnych. Ostateczny termin realizacji zadania został określony na czerwiec 2022 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj