Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

U nas protesty, a Czesi znieśli część obostrzeń

Facebook Twitter

Ten weekend mija pod znakiem protestów pracowników transgranicznych. Zorganizowano je w rejonach przygranicznych w całym kraju, odbyły się także w Chałupkach i Cieszynie. Nakaz rządu, dotyczący obowiązkowej kwarantanny osób wracających z zagranicy praktycznie pozbawił wielu mieszkańców regionu pracy w Czechach.

Polski rząd nie zamierza znieść obostrzeń dla pracowników transgranicznych. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki:

Coś za coś. Skoro chcemy ograniczyć epidemię, musimy dalej ograniczać prawo do przemieszczania się.

Zdaniem premiera decyzja o zamknięciu granic i wprowadzenie obostrzeń pozwoliły ograniczyć liczbę zakażeń. Granicę są zamknięte do 3 maja z możliwością przedłużenia.

Tymczasem w Republice Czeskiej rząd zniósł niektóre zakazy. Odwołany tam został na przykład zakaz podróżowania, który obowiązywał od 12 marca. Czesi mogą zatem wyjeżdżać z kraju a ci z nich którzy pracują w sąsiednich państwach mogą jeździć i wracać tam każdego dnia. Warunek, jaki muszą spełnić to posiadanie ważnego testu stwierdzającego brak zakażenia koronawirusem. Ci, którzy wracają z zagranicy a nie mają aktualnych wyników badań będą musieli poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Co ciekawe te zmiany wymusił sąd, który uznał, że część regulacji rząd przyjął niezgodnie z prawem.

To nie jedyne łagodzenie obostrzeń w Czechach. Od poniedziałku (27.04.) będą tam mogły być otwarte sklepy o powierzchni do 2500 metrów kwadratowych, które mają osobne wejścia. Będą też mogły działać między innymi szkoły jazdy i siłownie. Otwarte będą mogły być także biblioteki i ogrody zoologiczne. W nabożeństwach w kościołach i świątyniach będzie mogło uczestniczyć 15 osób.

Czytaj o protestach pracowników transgranicznych w Polsce:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2020