Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uchylony regulamin dopłat do wymiany pieców i termomodernizacji

Facebook Twitter

Już nie miasto Rybnik a rządowy program "Czyste Powietrze" ma pomagać finansowo mieszkańcom w wymianie pieca i termomodernizacji budynku. Skąd i po co te zmiany?

fot.W.Troszka/ rybnik.eu

Decyzją rybnickich radnych zlikwidowane zostaną dopłaty do wymiany pieców i termomodernizacji dla indywidualnych mieszkańców. 4 miliony złotych mają teraz być przeznaczone na wymianę ogrzewania w budynkach komunalnych. 1  milion ma trafić do spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot.

Prezydent Rybnika deklaruje pomoc dla indywidualnych mieszkańców, którzy teraz skazani zostaną na rządowy program „Czyste Powietrze”. W Urzędzie Miasta Rybnika ma pojawić punkt informacyjny, a urzędnicy mają pomagać wypełniać wnioski.

Piotr Kuczera wierzy, że rządowy program „Czyste Powietrze” wkrótce ruszy i jak podkreśla absolutnie nie umywa rąk od problemu, ale chce uzyskać efekt zwiększenia dopływu pieniędzy do miasta na walkę ze smogiem.

Na ten temat z Piotrem Kuczerą rozmawiał Arkadiusz Żabka, we wtorek (13.11.) rano. Nie umywam rąk od smogu – mówił poranny gość Radia 90. Posłuchaj TUTAJ!

Informacje dotyczące zmian z Urzędu Miasta w Rybniku:

Od trzech lat miasto dofinansowywało wymianę kotłów u indywidualnych odbiorców według nowych zasad, wspierane były tylko rozwiązania najbardziej ekologiczne w zakresie wymiany źródła ogrzewania oraz termomodernizacji. W tym czasie wydano na ten cel prawie 17 mln złotych, wymieniono 1316 kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania takie jak: pompy ciepła, podłączenia do sieci gazowej, ciepłowniczej, kotły węglowe piątej klasy i inne. Warto zaznaczyć, że nie zakończyło się jeszcze rozliczanie dotacji z 2018 roku, co oznacza, że liczba zlikwidowanych starych pieców, wzrośnie w ostatecznym rozliczeniu.

Wygaszenie dotychczasowego regulaminu dopłat do ekologicznych inwestycji dla indywidualnych mieszkańców oznacza, że 4 mln złotych z budżetu miasta zostanie przeznaczonych na wymianę źródeł ogrzewania i termomodernizacje w budynkach komunalnych. 1 milion złotych ze środków przeznaczonych na dotacje zostanie przeznaczonych na wsparcie działań ekologicznych podejmowanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Natomiast indywidualni mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mogli korzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”.

Miasto Rybnik w swoich zasobach posiada 170 budynków ogrzewanych takich jak: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe oraz inne jednostki miejskie. Spośród tych obiektów jeszcze 15 % ogrzewanych jest źródłami węglowymi (w tym 3 budynki kotłami klasy 5). Wymagana więc jeszcze będzie wymiana 13 % źródeł ogrzewania. W ciągu najbliższych dwóch lat ostanie budynki na liście oczekujących zostaną dostosowane do ekologicznych wymogów.

Działania w podobnym zakresie prowadzi również miejska spółka Hossa, która spośród swoich nieruchomości ma jeszcze 40 % budynków wymagających dostosowania do ekologicznych wymogów. Aktualnie najważniejszym wyzwaniem dla miasta jest likwidacja złej jakości pieców w zasobach komunalnych miasta.

Moim celem jest przyspieszenie prac właśnie na mieniu komunalnym miasta, bo tu mamy największe zaległości. Ponad 60 % mieszkań komunalnych wciąż jest ogrzewanych starymi kopciuchami. Chciałbym pozbyć się tej niechlubnej wizytówki miasta w sposób kompleksowy, czyli doprowadzić do termomodernizacji i wymiany starych kopciuchów w budynkach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Mamy co robić, do zlikwidowania mamy 2192 starych węglowych pieców w 107 budynkach- mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj