Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczeń z Kamienia z koronawirusem. Dlaczego jego nauczyciele nie trafili na kwarantannę?

Facebook Twitter

Dlaczego nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku, gdzie potwierdzono obecność koronawirusa, nie trafili na kwarantannę? Zostali nią objęci jedynie uczniowie. To cała klasa, do której chodzi siódmoklasista z covid-19 i chłopcy z innej klasy, którzy mieli wspólnie z zakażonym lekcje wychowania fizycznego.

Fot. pedro_wroclaw / pixabay.com

Jak udało się dowiedzieć naszemu reporterowi, który rozmawiał z Joanną Porszke dyrektor szkoły, chłopak zasłabł na lekcji wf, pomocy udzielała mu szkolna higienistka:

Radio 90: Czy nie dziwi pani to, że kwarantanną nie zostali objęci nauczyciele?
To jest decyzja sanepidu, która jest dla mnie wiążąca, natomiast nauczyciele chodzą w maseczkach, w przyłbicach, prowadzimy lekcje przy otwartych oknach, mamy dezynfekowane stanowiska pracy po każdych zajęciach. Taka była decyzja sanepidu, wezwaliśmy mamę, mama przyjechała a potem zdecydowaliśmy, że wezwiemy także karetkę pogotowia.
Radio 90: A higienistka trafiła na kwarantannę?
Nie, ona była w rękawiczkach, w przyłbicy, zmierzyła ciśnienie i temperaturę. Poza tym, żeby się zarazić- z tego co nas szkolono, to trzeba 15 minut w pomieszczeniu zamknięty, a chłopak nie kaszlał, nie kichał, jego tylko bolała głowa.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka. Czy nauczyciele powinni trafić na kwarantannę? O to pytaliśmy Grzegorza Hudzika szefa Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego:

To wszystko zależy od rozwoju sytuacji, czy udzielono mu pomocy w środkach ochrony indywidualnej, czy doszło do możliwości transmisji tego wirusa, o tym decydował będzie inspektor powiatowy, będzie wszczynał postępowanie wyjaśniające.
Radio 90: A w pana ocenie nauczyciele powinni trafiać na kwarantannę czy raczej to uczniowie są bardziej narażeni?
To wszystko zależy od tego jak prowadzona jest lekcja.

Jak mówi Grzegorz Hudzik wszystko zależy od tego, czy nauczyciele zachowują dystans i noszą maseczki lub przyłbice. Jeżeli tego nie robią, powinni trafić na kwarantannę.

Dyrektor szkoły Joanna Porszke podkreśla, że uczniowie przebywający na kwarantannie mają prowadzone zajęcia zdalne. Lekcje wyglądają tak samo jak w poprzednim semestrze. O ile nie ma problemu z całą klasą, o tyle dla grupy chłopców lekcje prowadzą nauczyciele po godzinach. Posłuchaj jak zorganizowano lekcje:

Rybnicka platforma do nauki zdalnej, jak zapewniał w Radiu 90 zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz, ma być gotowa w listopadzie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj