Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczniowie z jastrzębskiego „Korfantego” przeciwko przemocy

Facebook Twitter

Trwa ogólnopolska akcja „Biała Wstążka - 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Również męska część „Korfantego” przyłącza się do tego przedsięwzięcia.

Biała wstążka już od lat jest symbolem akcji, która zwraca uwagę na przemoc ze względu na płeć. Jest skierowana głównie do mężczyzn, aby uświadomić im, że często to kobiety padają ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej.

 Także chłopcy z Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju przyłączają do tej akcji i chętnie przypinają sobie jej symbol, jakim są białe wstążki. Zwracanie im uwagi, szczególnie w czasie dorastania, na problem przemocy w rodzinach, może zaowocować w przyszłości ograniczeniem tego negatywnego zjawiska

mówi Renata Wiśniak, pedagog z „Korfantego”. A co o tym problemie mówi młodzież?

Przemocy nie można stosować wobec żadnej osoby czy to kobiety, czy to mężczyzny. Włączamy się do akcji i traktujemy ją, jako osobiste zobowiązanie. Dobrze, że mówi się o tym problemie i podkreśla, że płeć nie powinna być powodem znęcania się fizycznego czy psychicznego

– komentuje jeden z uczniów.

Symbolem akcji jest biała wstążeczka. Po raz pierwszy założyli je mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 r. postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu. Napastnik, 25-letni mężczyzna uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych, technicznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj