Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczniowie z Wodzisławia drukują przyłbice

Facebook Twitter

Chodzi o maski zasłaniające twarz dla personelu medycznego. Za przygotowanie części do przyłbic zabrali się uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim w ramach działającego przy szkole od blisko 3 lat Centrum Druku 3D.

ww.powiatwodzislawski.pl

Pomysł na udział w akcji wziął się z doniesień medialnych na temat braków na jakie wskazują służby medyczne. – Brakuje jednorazowych masek na twarz i płynów dezynfekujących. Tych drugich nie jesteśmy w stanie wyprodukować, masek jednorazowych z materiału także. Ale druk 3D pozwala na stworzenie komponentów niezbędnych do zbudowania przyłbic

– mówią Szymon, Damian, Kacper i Kamil.

Znaleźliśmy w internecie projekty do wydruku uchwytów do zamontowania ekranów z folii PVC i wydrukowaliśmy testowe modele

– dodają mechatronicy.

W międzyczasie dotarli do Drukarzy dla Szpitali – internetowej społeczności pasjonatów druku 3D, którzy wymieniają się doświadczeniami w zakresie drukowania środków ochronnych dla szpitali w technologii 3D. W tej chwili testują 2 modele: jeden autorstwa Josefa Prusa a drugi – właśnie od Drukarzy. Pierwszy jest wykorzystywany w wielu inicjatywach w całej Europie, drugi – na razie- tylko w Polsce.

Poza czasem, sprzętem i umiejętnościami niezbędne są materiały do druku. Uczniowie uruchomili zbiórkę na portalu e-fundraisingowym Zrzutka.pl.

Projekt, który wykorzystujemy, potrzebuje nieco ponad 50 g materiału do wydrukowania jednej przyłbicy. Tak więc 1 kg materiału wystarczy nam na wydruk 18 sztuk, a koszt 1 kg filamentu to ok. 50-60 zł. Nasze drukarki drukują jednorazowo 2 przyłbice. Cały proces trwa 8 godzin. Przy obecnych zasobach sprzętowych planujemy druk 20-30 przyłbic na dobę więc zużycie filamentu będzie wynosiło 1,5 kg (70-80 zł).

Do Świąt Wielkanocnych chcą wydrukować nawet 500 sztuk.

Tymczasem pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej też pomagają w produkcji przyłbic dla placówek medycznych w Zabrzu i Gliwicach. Do produkcji sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego wykorzystują drukarki 3D. Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły w czwartek (26.03.) do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2021