Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ukradł wkrętarkę i został pouczony?

Facebook Twitter

Jak wiecie z wiadomości Radia 90 w policji trwa protest i zamiast karać mandatami funkcjonariusze głównie pouczają. Jednak jakież było zaskoczenie przełożonych, gdy jeden z rybnickich policjantów zamiast ukarać, pouczył złodzieja, który ukradł ze sklepu wkrętarkę.

Komendant policji w Rybniku Rafał Głuch

Złodziej wytłumaczył policjantowi, że ukradł narzędzie bo chciał je sprzedać i za pieniądze kupić jedzenie. W tej sytuacji policjant zdecydował, że pouczy sprawcę kradzieży. Sprawa trafiła do komendanta policji w Rybniku, który nakazał sporządzić notatkę służbową w tej sprawie. Jednak w mediach społecznościowych na profilu związków zawodowych policji pojawiły się doniesienia dotyczące rzekomego działania kierownictwa rybnickiej komendy przeciwko policyjnej akcji protestacyjnej.

Dziś rzecznik komendy tłumaczy się z zachowania, przypominając, że mężczyzna wcześniej wielokrotnie popełniał wykroczenia i przestępstwa, w tym kradzieże, był dziewięciokrotnie poszukiwany w związku z czynami, których się dopuścił oraz odbywał karę pozbawienia wolności.

Całe stanowisko policji w Rybniku:

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia dotyczące rzekomego działania kierownictwa rybnickiej komendy przeciwko policyjnej akcji protestacyjnej. Kategorycznie zaprzeczamy tym informacjom i wyjaśniamy okoliczności sporządzenia notatki przez policjanta. Podkreślamy, że w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku nie prowadzi się działań zniechęcających do udziału w proteście.

Rybnicki komendant polecił sporządzić notatkę służbową policjantowi, który zastosował pouczenie wobec sprawcy kradzieży. Polecenie było uargumentowane tym, że zapis w notatniku nieprecyzyjnie wyjaśniał przesłanki zastosowania pouczenia w tym przypadku. Ponadto wątpliwości budził fakt, że mężczyzna wcześniej wielokrotnie popełniał wykroczenia i przestępstwa, w tym kradzieże. Był również dziewięciokrotnie poszukiwany w związku z czynami, których się dopuścił oraz odbywał karę pozbawienia wolności. Obecnie są wobec niego prowadzone czynności wyjaśniające w związku z inną kradzieżą.

Informujemy, że w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku nie są prowadzone działania zniechęcające do udziału w proteście, a powyższa sytuacja miała jedynie na celu wyjaśnienie wątpliwości co do zasadności zastosowania pouczenia w tym przypadku. Przypominamy także, że strona związkowa podkreśla, iż nie można pobłażać sprawcom wykroczeń szczególnie dotkliwych dla społeczeństwa, piratom drogowym czy chuliganom. Każdy przypadek powinien być zatem rozpatrywany indywidualnie i adekwatnie do sytuacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2020