Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ukraińcy mają płacić. Kuczera: „Nie jesteśmy w stanie utrzymywać dalej wszystkich uchodźców”

Facebook Twitter

"Nie jesteśmy w stanie utrzymywać dalej wszystkich uchodźców z Ukrainy" - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Od jutra (01.03.) zmieniają się przepisy dotyczące pobytu uchodźców w naszym kraju. Ukraińcy mają płacić częściowo za pobyt.

Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Według znowelizowanego prawa, Ukraińcy mają mają pokrywać część kosztów utrzymania.

Od teraz, jeżeli ich pobyt w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przekroczył 120 dni, będą pokrywać 50 procent kosztów pomocy:

Piotr Kuczera: Nie jesteśmy w stanie utrzymywać w skali kraju takiej ilości uchodźców i myślę, że w wielu miejscach oni sobie już poradzili. Patrzę na zaradność tych ludzi, na determinację. Myślę, że nie będzie to jakieś zjawisko masowe. Prawda jest taka, że społecznie chyba też jest takie oczekiwanie, żeby jednak zaczęli funkcjonować w naszym społeczeństwie w taki sposób normalny. Dla nich ta normalność na pewno zacznie się dopiero na Ukrainie, ale nie chciałbym, żeby to było coś gwałtownego. Zrobimy wszystko, żeby to po prostu było płynne. Pamiętajmy, że mówimy o uchodźcach wojennych, którzy jakoś próbują sobie życie poukładać w Polsce. Nie mam sygnałów, żeby tu, na terenie miasta Rybnika były jakieś wielkie ruchy.

Dziś w Rybniku jak szacują urzędnicy, żyje około 300 uchodźców z Ukrainy. Nowe przepisy zakładają, że z opłat zwolniona zostanie część osób: to między innymi samotne matki wychowujące co najmniej trójkę dzieci czy osoby niepełnosprawne. Poranny gość Radia 90 odniósł się też do przekazania przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku 30 pustostanów. Po remoncie maja zamieszkać w nich Ukraińcy.

Piotr Kuczera: Gdyby nie wojna, to na pewno po pierwsze nie byłoby dotacji na te mieszkania, po drugie nie byłoby na pewno uchodźców wojennych. I myślę, że zdecydowana większość rybniczan im bardzo, bardzo sprzyja. Jest okazja za pieniądze europejskie wyremontować te mieszkania i to uczynimy. Pamiętajmy, że to pewien element przejściowy. Jak spotykam mieszkańców, obywateli Ukrainy, oni deklarują właśnie w całej masie, że nie chcą tu zostać, tylko czekają na wyzwolenie swojego kraju. To jest taki bardzo zdrowy patriotyzm.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023