Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ulica Radoszowska jest nieprzejezdna już trzecią dobę. Rozmawialiśmy z burmistrzem Rydułtów [FOTO]

Facebook Twitter

Ulica Radoszowska w Rydułtowach jest nieprzejezdna już trzecią dobę. Droga jest zalana w wyniku intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodzą od kilku dni przez nasz region.

Zalana ulica Radoszowska w Rydułtowach, sierpień 2022

W tym miejscu, przy takiej pogodzie, zawsze zbiera się woda. Najgorzej jest na skrzyżowaniu z ulicą Maczka i św. Jacka, zablokowany jest przejazd od Rydułtów aż do granicy z Rybnikiem. Mówi Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów:

Marcin Połomski: Zawodowa straż pożarna i nasi ochotnicy z Rydułtów, z Radoszów pompują tą wodę, tak jak miało miejsce to w zeszłym roku. W tym roku użyczyła nam pompę kopalnia, która ją pozyskała z kopalni Wujek. (…) Trzeba wspomnieć też ulicę gen. Maczka, gdzie linia kolejowa ogranicza spływ wód deszczowych, te tereny też są zalewane. Patrząc na prognozy, musimy być cały czas w gotowości, jeszcze na kilka dni. Chcemy mieć ten sprzęt na miejscu.

Problem zalewanej ulicy Radoszowskiej znany jest od lat

Od ubiegłorocznej majowej powodzi prowadzone są intensywne rozmowy pomiędzy miastem a Polską Grupą Górniczą na temat koniecznych prac, które zapobiegałyby zalewaniu tej trasy. Przyczyną jest bowiem prowadzona tam eksploatacja górnicza:

Marcin Połomski: Kopalnia ma tą świadomość i przygotowuje dokumentację, natomiast to się wydłuża, my też z niepokojem patrzymy na to. Są pewne działania prowizoryczne, które są przez kopalnie realizowane, jest most nad ul. Maczka, który pozwala suchą nogą się przedostać. Jednak rejon skrzyżowania ul. Radoszowskiej i ul. św. Jacka jest na tyle nisko, że pierwsza woda opadowa (…) nie jest w stanie odpłynąć do zbiornika, jakim jest Nacyna i zalewa te tereny.

Szybkość reakcji i działania są kluczowe dla rozwiązania tego problemu:

Marcin Połomski: Albo podniesienie terenu albo wykonanie obniżenia koryta rzeki Nacyna, które planuje kopalnia, pozwolą uniknąć problemu w przyszłości. (…) Kopalnia wskazuje na problemy z uzyskaniem zezwoleń, przeciąganie spraw przez Wody Polskie, PKP. My wszyscy cierpimy, najbardziej mieszkańcy. (…) My możemy tylko apelować, naciskać, rozmawiać z zarządem PGG jak najszybciej można rozwiązać ten problem i uspokoić mieszkańców.

Planowane są inwestycje w centrum miasta: w ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na projektowanie i wykonanie zabezpieczeń, które ograniczą szybki spływ wód na kłopotliwy odcinek ulicy Radoszowskiej.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022