Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Umowa na nową sieć kolejową. Połączy Jastrzębie-Zdrój i Katowice

Facebook Twitter

To szansa na powrót połączeń kolejowych między Jastrzębiem-Zdrój a Katowicami. W środę (9.11.) w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach zaplanowano podpisanie umowy na uzupełnienie sieci transportu szynowego.

Projekt znalazł się wśród kilku najlepszych w Polsce i uzyskał pozytywną opinię w sprawie dofinansowania, a ten wyniesie ponad 475 mln złotych. Pieniądze głównie pochodzić będą z budżetu województwa śląskiego, ale dołożą się także inne samorządy, które zyskają dzięki inwestycji, czyli Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice, Żory i Czerwionka-Leszczyny.

Zakres projektu przy maksymalnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury obejmuje budowę fragmentu nowej linii oraz odbudowę części linii 159 na terenie Jastrzębia-Zdroju, rewitalizację istniejącego fragmentu linii do Żor i odbudowę torów do Orzesza.

W sumie to ok. 35 km, w tym ponad 20 km nowych linii kolejowych. Zbudowanych zostanie 10 nowych punktów obsługi podróżnych. Prognozowany czas przejazdu na odcinku Jastrzębie-Zdrój – Katowice to 74 minuty, na dobę ma tędy kursować 12 par pociągów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj