Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Umowa w sprawie transformacji górnictwa parafowana. Co dalej?

Facebook Twitter

Parafowano umowę w sprawie transformacji górnictwa. Zakończyło się (28.04.) spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i rządu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to może być pierwszy krok w stronę ogromnych przemian, jakie czeka nasz region.

Po wielu miesiącach rozmów, tydzień temu uzgodniona została ostateczna treść umowy społecznej. Teraz według wcześniejszych zapowiedzi z dokumentem zapoznają się wszystkie związki zawodowe działające w górnictwie, a potem nastąpi podpisanie umowy.

Ostatni sporny punkt dotyczył indeksacji wynagrodzeń w ciągu najbliższych 4 lat. Likwidacja kopalń na Śląsku ma trwać do 2049 roku. Zawierać ma pakiet socjalny dla górników, inwestycje dla terenów pogórniczych, pomoc dla gmin pogórniczych, a także dla firm okołogórniczych.

Umowę, którą za kilkanaście dni podpiszą obie strony, musi jeszcze zaakceptować Komisja Europejska. Negocjacje w tej sprawie mają rozpocząć się jeszcze w maju. Zgoda jest potrzebna, by Polska mogła wdrożyć pomoc publiczną dla górnictwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj