Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Unijne projekty w Krzyżanowicach

Facebook Twitter

Jest pomysł na zagospodarowanie budynku po byłym przejściu granicznym w Chałupkach. Gmina Krzyżanowice wspólnie z czeskim Bohuminem chce utworzyć tam Centrum Górnej Odry.

Znajdzie się tam interaktywna ekspozycja muzealna przedstawiająca zjawiska przyrodnicze, jakie można obserwować na odcinku granicznym pomiędzy Bohuminem, a ujściem Olzy. Uzupełnieniem wystawy będzie biblioteka z wydawnictwami o rzece Odrze oraz opracowaniami powstałymi podczas badań WWF Polska nad procesami związanymi z ochroną i promocją unikatowego odcinka Odry, czyli Granicznych Meandrów Odry.

Projekt będzie powstawał wspólnie z czeskim partnerem. W Bohuminie rozbudowana zostanie infrastruktura wodniacka przy jeziorze rybnickim wraz z naturalnymi pomostami, po których będzie można spacerować. Na te prace Krzyżanowice otrzymały ponad 641 tys. euro ze środków unijnych. To nie jedyne pieniądze, jakie wzbogacił w ostatnim czasie budżet gminy, ponieważ jest też europejskie wsparcie na modernizację budynku byłej roszarni w Tworkowie, utworzone zostanie tam Centrum Turysty, podobne powstanie u czeskiego partnera projektu: w Domu Kultury w Szylerzowicach (Šilheřovice).

W centrum turysta, będzie mógł znaleźć kompleksową informację na temat oferty turystycznej, bazy noclegowej oraz gastronomicznej. W obu punktach przygotowane będą ekspozycje historyczne przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwalające ukazać m.in. dawny wygląd roszarni w czasach świetności. Oba projekty zostaną zrealizowane do końca 2022 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022