Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Upał i żar? A może deszcz i plucha? Sprawdź pogodę na nadchodzące dni

Facebook Twitter

Jutro (28.07.) w centrum i na południowym zachodzie Polski będzie upalnie. Co to znaczy „upał” i jak sobie z nim radzić. Przeczytaj prognozę meteorologiczną na najbliższe godziny opracowaną przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej.

Meteorolodzy na wtorek 28 lipca przewidują zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na zachodzie i północy okresami duże z przelotnym deszczem, a późno po południu na zachodzie z burzami. W czasie burz lokalne opady gradu do 3-4 cm średnicy, porywy wiatru do 90 km/h i opady do około 25 mm. Temperatura maksymalna od 24°C nad morzem, około 31°C w centrum, do 34°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Wtorek 28.07.2020 – noc
Zachmurzenie na ogół umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w pasie od Kotliny Kłodzkiej, Śląska i Małopolski, przez Mazowsze, po Podlasie. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm, na Śląsku i w Małopolsce do 40 mm. Temperatura minimalna od 13°C na Nizinie Szczecińskiej do 19°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie, południowy. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

Środa 29.07.2020 dzień i noc.
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na zachodzie, w centrum i południu z rozpogodzeniami. Bez opadów na zachodzie, na pozostałym obszarze przelotny deszcz, a na wschodzie i południu burze. W czasie burz możliwe opady do 30 mm oraz grad. Temperatura maksymalna w dzień od 19°C na Pomorzu, około 24°C w centrum, do 27°C na Zamojszczyźnie. W nocy temperatura minimalna od 10°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W dwa ostatnie dni lipca ochłodzi się. W dzień temperatura maksymalna wyniesie od 18°C nad morzem do około 24°C na południu. Na północy okresami możliwe będą przelotne opady deszczu. Na południu sporo rozpogodzeń. Wiać będzie umiarkowany, a na Pomorzu również dość silny i porywisty wiatr z kierunków zachodnich.

Pierwsze dni sierpnia w weekend przyniosą ocieplenie przede wszystkim na południowym zachodzie kraju, tam temperatura wzrośnie do 26-29°C, na ogół będzie też pogodnie, tylko w niedzielę na krańcach zachodnich możliwe burze. Na północnym wschodzie umiarkowanie ciepło, około 21-25°C, będzie nieco więcej chmur, a okresami pojawią się przelotne opady deszczu.

Warunki biometeorologiczne
We wtorek w ciągu dnia, wraz ze wzrostem temperatury powietrza, oczekiwane jest zdecydowane pogorszenie warunków biometeorologicznych w Polsce. W godzinach okołopołudniowych niemal w całym kraju występować będzie umiarkowany, a na południu silny stres gorąca. Upał będzie obciążał układ termoregulacji człowieka; spadek ciśnienia atmosferycznego i utrzymująca się duchota będą wpływać osłabiająco na organizm człowieka. U wielu osób oczekiwane jest pogorszenie kondycji psychofizycznej z objawami senności, znużenia, wydłużenia czasu reakcji i obniżenia efektywności pracy umysłowej.

Prognozowane warunki biometeorologiczne stanowią wskazanie do unikania wysiłku fizycznego na otwartym terenie; aktywność fizyczną na świeżym powietrzu najlepiej zaplanować na godziny poranne. W czasie upału należy ograniczyć pobyt w przestrzeni otwartej, przebywać w miejscach zacienionych i przewiewnych, nosić lekką odzież oraz regularnie uzupełniać zapas wody w organizmie, traconej w procesie wzmożonego pocenia. Szczególną ochroną należy otoczyć dzieci, osoby starsze i chore (szczególnie z dolegliwościami układu krążeniowo-oddechowego), u których procesy odwodnienia i przegrzania organizmu mogą zachodzić bardzo szybko, zagrażając wystąpieniem niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru cieplnego.

Sierpień ciepły, ale burzowy
Wg prognozy długoterminowej IMGW-PIB pod względem temperatury sierpień na zachodzie, południu i w centrum będzie powyżej normy wyliczanej za okres 1981-2010, przy czym przewidywania mówią, że normy te zostaną przekroczone nieznacznie. Na północnym wschodzie sierpień pod względem termicznym będzie w normie. Co to oznacza? Niekoniecznie fale upałów, a jeśli to wyrównaną okresami chłodniejszymi. Pod względem deszczowym dominować będą warunki bliskie normie – zarówno jeśli chodzi o wysokość opadów (50-80 mm/miesiąc), jak i liczbę dni z opadem (przeciętnie 9-14 dni) – należy się zatem liczyć z ryzykiem burz, również tych silniejszych.

Jak postępować w czasie upału?

 • Chroń swój organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem.
 • Ogranicz ekspozycję na Słońcu, stosuj odzież – przewiewną, ale kryjącą.
 • Uzupełniaj odpowiednie ilości płynów
 • Schładzaj się chłodnymi, ale nie zimnymi napojami czy kąpielą
 • Korzystaj z klimatyzacji lub wentylacji, ale unikaj skrajnie dużych różnic temperatury powietrza
 • Unikaj zbędnego wysiłku fizycznego
 • Upewnij się, że Twoje leki/kosmetyki nie będą dodatkowo obciążały organizmu
 • Zadbaj o utrzymanie chłodu w pomieszczeniach w których przebywasz.
 • Jeśli stosujesz klimatyzację – zamknij drzwi i okna.
 • Nigdy, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie.
 • Dbaj o zwierzęta.
 • Zwróć uwagę na innych, czy nie ma w Twoim otoczeniu osób, które potrzebują pomocy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj