Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Urlop ojcowski jest trendy! Dane z ZUS na Dzień Ojca

Facebook Twitter

Ojcowski jest trendy! Tak wynika ze statystyk prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku. A mówimy o tym 23 czerwca, czyli w Dzień Ojca. Bo w chwili narodzin dziecka tata może skorzystać z płatnej opieki nad maluszkiem w postaci urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego.

fot. pixabay.com

W zdecydowanej większości tatusiowe korzystają właśnie z tego ostatniego. W tym czasie wypłacany jest im zasiłek macierzyński, z którego od stycznia do końca maja tego roku na Śląsku skorzystało ponad 9 tysięcy 300 tatusiów. Pół tysiąca ojców w tym okresie skorzystało z urlopu macierzyńskiego, to znaczy przejęło opiekę nad dzieckiem po 14 tygodniach, kiedy to maluchem zajmowała się mama.

Po tym okresie obojgu rodziców przysługuje urlop rodzicielski. Zainteresowanie tą formą opieki wśród mężczyzn jest najmniejsze

– dodaje Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS-u na Śląsku:

Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 rok życia, urlop może zostać udzielony w nie więcej niż czterech częściach, ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub też podzielić między siebie, ważne aby w sumie nie przekroczyć limitu 32 tygodni lub 34 tygodni. W okresie od stycznia do maja tego roku w województwie śląskim na urlopie rodzicielskim w tym czasie było 27800 rodziców z czego tylko 223 ojców.

mat.prasowe ZUS

Przypominamy, że tacie przysługuje również urlop ojcowski:

Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez dwa tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda, w tym samym czasie matka dziecka może przebywać na przykład na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim. To uprawnienie tylko dla ojców, trzeba przyznać że tatusiowie chętnie z niego korzystają, w województwie śląskim na urlopie Ojcowskim w ciągu 5 miesięcy tego roku było 8700 mężczyzn, a w kraju ponad 65000 ojców.

Wszystkim tatusiom w dniu ich święta składamy najlepsze życzenia!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021