Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Urząd Miasta od dawna robi wiele, by młodym żyło się dobrze w Jastrzębiu”, mówi Anna Hetman. Czy tego samego zdania są młodzi ludzie?

Facebook Twitter

Jastrzębie przygotowuje strategię polityki młodzieżowej. W jej ramach Instytut Badań Samorządowych przygotował specjalny raport. W badaniu, które zrealizowano we wrześniu i październiku, wzięło udział 500 jastrzębianek i jastrzębian, w wieku od 16 do 36 lat.

Na pytanie czy Jastrzębie-Zdrój jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania przez młodych, blisko połowa stwierdziła, że „zdecydowanie nie i raczej nie”, blisko połowa badanych nie widzi także możliwości by rozwijać tu swoje pasje a ponad 64 procent z nich zastanawia się nad przeprowadzką do innego miasta.

Wyniki tego badani nie są do końca miarodajne

– komentuje prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Anna Hetman: One nie są jedynymi miarodajnymi wynikami, dlatego że trzeba uszczegółowić, co należałoby zmienić. Miasto Jastrzębie-Zdrój nie jest wyjątkiem, w którym takie wyniki wychodzą. Wiele miast w kraju takie badanie przeprowadza, z prostego powodu – coraz więcej miast i gmin się wyludnia. Jest taki trend migracyjny wśród młodych ludzi i to jest też naturalne. Teraz świat stoi otworem, więc każdy szuka najlepszego miejsca dla siebie.

Prezydent Hetman podkreśla, że jest zwolennikiem rozmów z młodymi mieszkańcami miasta:

Anna Hetman: Debaty i rozmowy z młodymi ludźmi mogą nam powiedzieć więcej niż tylko badania, które tutaj widzimy, dlatego że kiedy dopytujemy o to, co należałoby zmienić, by w mieście mieszkało się lepiej, młodzi nie potrafią dokładnie ocenić, co chcieliby zmienić. Kiedy podajemy, że jednak oferta np. kulturalna czy sportowa jest taka, a nie inna w ciągu roku, miesiąca, że nasze jednostki oferują takie czy inne wydarzenia, imprezy, to bardzo często jest zdziwienie, że aż tyle tego jest. Wtedy padają zupełnie inne odpowiedzi.

Większość badanych wskazało co powinno się zmienić by pozostali w Jastrzębiu. Dla blisko 78 procent ważne jest zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy, ponad połowa chce stworzenia atrakcyjnej przestrzeni dla młodych a także przywrócenia połączenia kolejowego z aglomeracją śląską.

Urząd Miasta od dawna robi wiele by młodym żyło się dobrze w Jastrzębiu

– dodaje Anna Hetman.

Anna Hetman: W zasadzie większość z propozycji, które padły w tym raporcie, częściowo już realizujemy. Rozpoczęliśmy działania w tym zakresie, bo podobne wyniki były przy badaniach dotyczących strategii rozwoju miasta. Przywrócenie połączenia kolejowego leży w większości odpowiedzi na pierwszym miejscu. Moim zdaniem jednak to nie jedyny warunek do tego, by uatrakcyjnić miasto, by miasto się rozwijało, bo potrzeba wielu innych działań, choćby rozwoju przestrzeni dla młodych i nie tylko młodych, co też organizujemy i realizujemy.

Powstają także nowe atrakcyjne miejsca pracy:

Anna Hetman: Mamy też na uwadze to, o czym mówią młodzi ludzie, czyli rozwój branż nowoczesnych, w których oni mogliby się spełniać i temu właśnie ma służyć nasz projekt „Enter Jastrzębie”, który w tym roku jest już drugi rok pilotażowo realizowany, natomiast z chwilą oddania do użytku drugiej części łaźni, będzie tam duży projekt „Enter Jastrzębie”, w którym będą lokowane firmy IT, z robotyki, automatyki i pomieszczenia dla młodych ludzi, którzy sami zechcą założyć tego typu firmy i rozwijać swój biznes na terenie miasta. M.in. takie propozycje są już realizowane.

Przeprowadzone badanie jest jednym z elementów, który posłuży do stworzenia strategii polityki młodzieżowej w Jastrzębiu-Zdroju. Dokument ma być gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku i ma zostać uchwalony przez Radę Miasta.

Badanie opinii młodych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju: RAPORT.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj