Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim od poniedziałku będzie zamknięty

Facebook Twitter

Od poniedziałku (31.01.) Urząd Miasta w Wodzisławiu będzie praktycznie zamknięty dla mieszkańców. Przypomnijmy, takie są zalecenia rządu, by wprowadzać gdzie to tylko możliwe w samorządach pracę zdalną.

Z tej możliwości korzystają teraz w wodzisławskim magistracie, bo zaczyna tam brakować urzędników. Mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Mieczysław Kieca: Dzisiejszy raport na sztabie kryzysowym rano pokazał, że nie jesteśmy w stanie utrzymać tak otwartego urzędu, jak do tej pory. Podjąłem decyzję, że od poniedziałku przechodzimy w tryb bardziej zamknięty urzędu miasta. Budynki urzędu pozostaną co do generalnej zasady niedostępne, musimy ograniczyć transmisję osób pomiędzy budynkami i zrobić wszystko, aby minimalny skład osobowy był gotowy do pracy na stanowiskach. Szczególnie tych, gdzie wymaga to pracy niezdalnej. Nie da się przejść całkowicie administracją w tryb zdalny, to jest po prostu niemożliwe.

Pracowników w urzędzie ubywa z dania na dzień, a sytuacja w niektórych wydziałach staje się dramatyczna

– dodaje prezydent Kieca.

Mieczysław Kieca: Są już wydziały i stanowiska, które praktycznie mogą przestać wykonywać swoją podstawową, bieżącą działalność, bo nie ma pracowników. Na dzień dzisiejszy nie mamy już obsady kadrowej lub jest na wyczerpaniu z 8 do 1 osoby w takich działach jak gospodarka odpadami, gdzie są deklaracje śmieciowe. Tm pozostał jeden pracownik, który jest w stanie wykonywać czynności. Na kancelarii zespołu kadrowego pozostały dwie osoby, na kancelarii całego urzędu miasta. Mamy bardzo poważne problemy kadrowe w podatkach a przychodzi nam okres deklaracji, rozliczeń i uwag mieszkańców. Coraz większe problemy są w wydziałach spraw obywatelskich, USC, rejestracja urodzeń i zgonów.

Urząd będzie zamknięty, tylko niewielka grupy petentów będzie miała możliwość umówienia się na bezpośrednią wizytę.

Mieczysław Kieca: Będziemy starać się od poniedziałku, na ile to będzie możliwe, zrobić tzw. bezpieczny korytarz z wejściem do urzędu dla klientów chcących załatwić sprawy w wydziale spraw obywatelskich i USC. Mamy, chociażby kilkaset dowodów osobistych do wydania, które zostały zamówione i te dowody trzeba odebrać na miejscu i tu jest konieczna wizyta w urzędzie. Są też osoby, które mają radosne rzeczy, związane z urodzeniem dziecka do rejestracji, ale są też osoby, gdzie są to tragedie związane ze zgonami i te osoby też muszą przyjść osobiście. Prosimy te osoby, aby w miarę możliwości przychodzić pojedynczo.

Urzędnicy proszą także, by każdą wizytę umawiać telefonicznie albo rezerwować elektronicznie jej termin. Wszystkie dokumenty należy składać także drogą elektroniczną (ePUAP), za pośrednictwem poczty lub poprzez umieszczenie w urnie znajdującej się przed wejściem do budynku 4B Urzędu Miasta.

Bezpośrednia obsługa klientów odbywa się wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu spotkania z właściwym wydziałem lub biurem poprzez serwis e-rezerwacje.wodzislaw-slaski.pl lub telefonicznie.

Bezpośrednia obsługa klientów odbywa się przy wykorzystaniu jednego z poniższych sposobów:

  1. elektronicznie; Wizytę we właściwym wydziale czy biurze zarezerwować można w serwisie e-rezerwacje.wodzislaw-slaski.pl [otwiera się w nowym oknie]. Korzystając z serwisu i umawiając się na spotkanie, możecie załatwić między innymi takie sprawy jak: potwierdzenie profilu zaufanego ePUAP, rejestracje małżeństw, urodzeń, nadanie numeru PESEL, złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego, odebranie go, udzielenie dotacji czy zezwoleń,
    telefonicznie; Wykaz numerów telefonów dostępny jest na miejskiej stronie internetowej [otwiera się w nowym oknie].
  2. Ograniczenie, o którym mowa w punkcie 1. i 3. nie ma zastosowania do rejestracji aktów zgonu.
  3. Dokumenty należy składać drogą elektroniczną (ePUAP), za pośrednictwem poczty lub poprzez umieszczenie w urnie znajdującej się przed wejściem do budynku 4B Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.
  4.  Zawieszona zostaje możliwość osobistego składania skarg i wniosków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022