Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Urządzenie do tlenoterapii już służy małym pacjentom. Nowy sprzęt medyczny w szpitalu

Facebook Twitter

Zagrali na scenie i zebrali pieniądze na sprzęt medyczny. Urządzenie do tlenoterapii jest już na oddziale dziecięcym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Sprzęt medyczny już służy.

sprzęt medyczny

Sprzęt medyczny pomoże małym pacjentom

Na początku stycznia na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej odbył się spektakl Rybnicka Opowieść Wigilijna z udziałem znanych rybniczan. Wyprzedane dwa spektakle przyniosły 18 tysięcy złotych. Pieniądze pozwoliły na zakup przez Fundację mAli Wspaniali sprzętu do tlenoterapii dla małych pacjentów chorujących na infekcje dróg oddechowych:

Katarzyna Musioł: Naszą plagą ostatnio jest RSV wirus, który powoduje infekcje. Polega na tym, że drogi oddechowe u małych dzieci, po pierwsze się kurczą, a po drugie są wypełnione gęstą śluzową wydzieliną i leczenie jest tylko objawowe. Antybiotyki jest wskazany tylko wtedy, kiedy dochodzi do skażenia bakteryjnego. Stąd potrzebne jest dobre leczenie objawowe. Badania naukowe na Zachodzie wykazały też między innymi po Covidowo, że to maszyny pozwalają u wielu dzieci uniknąć respiratoroterapii, czyli uniknąć pobytów na OIOM. Ona umożliwia podawania tlenu o określonym przepływie, określonej temperaturze, wilgotności.

sprzęt medyczny

Katarzyna Musioł ordynator oddziału pediatrycznego nie ukrywa, że takich małych pacjentów stale przybywa:

Katarzyna Musioł: Bardzo dużo dzieci obserwowaliśmy w tej hospitalizacji związanych z tą infekcją RSV w grudniu, w styczniu. Jak co roku zresztą, ale w tym roku jest wyjątkowo nasilenie tych infekcji. Cieszymy się, że dzięki hojności rybniczan, dzięki ich otwartemu sercu została uzbierana wystarczająca liczba pieniążków, żeby taką maszynę wraz z całym osprzętem, kaniulami, rurami, które są do tego potrzebne, zostały zakupione, są na oddziale, gotowy do działania. Jeśli będzie taka potrzeba, będzie ten sprzęt wykorzystany.

Maszyna do tlenoterapii została zakupiona przez Fundację mAli Wspaniali, która od lat wspiera oddział pediatryczny. Mówi Katarzyna Jacuńska prezes fundacji:

Katarzyna Jacuńska: Prężnie działamy jeżeli chodzi o zaspokajanie, że tak powiem, potrzeb oddziału, bo zaczęliśmy od potężnego remontu oddziału. Jeżeli chodzi o remonty, zrobiliśmy też pokój sensoryczny, pokój psychologa i tak jak pani ordynator wspomniała, za kilkaset tysięcy na pewno kupiliśmy sprzęt na oddział.

Dzięki fundacji mAli Wspaniali oddział pediatryczny w rybnickim szpitalu otrzymał także termometry, wanienki czy wagi dla małych dzieci.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023