Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Urzędnicy z Żor chcą złożyć wniosek o wpisanie Święta Ogniowego na listę dziedzictwa kulturowego

Facebook Twitter

To jedyne takie wydarzenie na świecie, dlatego żorscy urzędnicy chcą złożyć wniosek o wpisanie Święta Ogniowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To otwiera drogę do tego, by w przyszłości święto i związana z nim procesja mieszkańców, znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Święto ogniowe 2019 roku

Mówi Adrian Lubszczyk naczelnik wydziału promocji kultury i sportu w żorskim magistracie:

Adrian Lubszczyk: Święto ogniowe w Żorach to tak wyjątkowe wydarzenie, że musimy się postarać o to, by o nim nie zapomnieć, żeby uhonorować i chronić. Dlatego pojawił się pomysł wpisania święta na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To jest lista prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jest prowadzona według wytycznych UNESCO. Na razie my się ubiegamy o wpisanie na listę krajową, natomiast jest to pierwszy krok do wpisania na listę dziedzictwa chronionego bezpośrednio przez UNESCO. Wierzymy, że to się uda a wiemy, że mieszkańcom na tym zależy. Święto Ogniowe jest dla nich istotne i ważne.

W tej sprawie w mieście już odbyły się konsultacje z mieszkańcami. Tematem zajmuje się Muzeum Miejskie w Żorach, Towarzystwo Miłośników Miasta Żory oraz Parafia Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest obecnie 49 wpisów, wśród nich tradycje wywarzania koronki koniakowskiej czy Barbórka górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku.

Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, obyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, kultywujące pamięć historyczną, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i wszelkimi innymi przejawami usankcjonowanej tradycją działalności człowieka zachęcamy do zgłaszania tych zjawisk do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

– czytamy na stronie: niematerialne.nid.pl.

Zobacz naszą filmową relację ze Święta Ogniowego w Żorach w 2019 roku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj