Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ustawa dekomunizacyjna oznacza zmiany w całym regionie

Facebook Twitter

Ustawa dekomunizacyjna weszła w życie. Na jej mocy zakazane jest propagowanie komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Oznacza to zmiany w praktycznie każdym mieście czy miejscowości w regionie.

W ustawie mowa o nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, ale także różnych instytucji, na przykład szkół czy szpitali. Takich reliktów dawnych czasów jest wciąż wiele, szacuje się, że w skali kraju nawet 1400.

27 lat temu, gdy w Polsce obalono komunizm zmieniono część najbardziej kontrowersyjnych nazw, ale wiele zostało. Samorządy bały się kosztów takich zmian, nie chcieli ich ponosić także mieszkańcy. Teraz wiadomo, że ci ostatni nie będą musieli wymieniać dowodów przed upływem daty ich ważności. Za zmiany zapłacą na pewno urzędy.

Jedno jest pewne nazwy muszą zniknąć i zostać zastąpione przez nowe. W przypadku gdy urzędnicy będą mieli wątpliwości, decydujący głos w sprawie ma mieć Instytut Pamięci Narodowej. Na wprowadzenie zmian samorządy mają 12 miesięcy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024