Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ustawa Kamilka”: Prawa dziecka – nowe standardy już od 15 sierpnia obligatoryjnie w każdej placówce

Facebook Twitter

"Nie patrzmy na zmieniające się przepisy jako na obowiązek, ale jako na szansę na poprawę praw dziecka" - mówi dr Anna Krawczak z Fundacji Dajemy Dzieciom siłę.

ustawa kamilka
fot.isabellaquintana/ pixabay.com

Ustawa Kamilka już obowiązuje

Ustawa została przyjęta w lipcu ubiegłego roku, 15 lutego weszły w życie przepisy określające standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem, od 15 sierpnia wszystkie placówki pracujące z dziećmi będą musiały je spełniać. Ma to wszystko poprawić bezpieczeństwo najmłodszych:

Anna Krawczak: Naszym obowiązkiem jako dorosłych jest tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci, w których na przykład personel będzie wiedzieć, jakie zachowania są pożądane w kontakcie z dziećmi, jakie są niedopuszczalne. Ale drugim obszarem jest obszar interwencyjny, czyli każda osoba pracująca z dziećmi powinna wiedzieć, co należy zrobić, i o tym właśnie mówią standardy, w sytuacji, w której podejrzewasz, że dziecku może dziać się krzywda. Jakie kroki powinna wykonać? Kto ją w tym wesprze? Do kogo się powinna zwrócić? Komu to powinna zgłosić.

By nie bać się standardów i nie patrzeć na nie jak na obowiązek ustawowy, ale jako na szansę takie zaproszenie nas wszystkich do głębszej refleksji nad tym, kim jest dla nas dziecko. Czym są tak naprawdę prawa dziecka, jakie są nasze obowiązki i odpowiedzialność jako bezpiecznych dorosłych.

Anna Krawczak

Ośrodek Pieczy Zastępczej z Rybnika zorganizował konferencję, na którą zaprosił około 70 pedagogów z rybnickich szkół, by ci mogli poznać bliżej zmieniające się właśnie przepisy. Mówi Arkadiusz Andrzejewski:

Arkadiusz Andrzejewski: To druga konferencja, którą organizujemy właśnie pod takim kątem, ale też chcemy uwrażliwić tutaj szkoły na problem dzieci w pieczy. Kiedy mówimy o krzywdzeniu dziecka, to musimy zawsze mieć też z tyłu głowy to, że to nie jest sytuacja, która podlega tylko i wyłącznie jakiemuś tam wyjaśnieniu. Tylko tu pozostaje ogromna trauma. Pozostaje, bardzo złe doświadczenie. I myślę, że temat wprowadzenia standardów ochrony dziecka przed krzywdzeniem jest bardzo istotny z punktu widzenia obszaru pieczy. Dlatego, że dzieci, które trafiają do systemu pieczy, bardzo często doświadczyły tej przemocy i mogą projektować swoje zachowanie na rodzinę, w której obecnie przebywają.

Arkadiusz Andrzejewski

Przygotowujemy się do zmian

– podkreśla Wojciech Kiljańczyk zastępca prezydenta Rybnika:

Wojciech Kiljańczyk: Przygotowujemy się. Rzeczywiście jest przed nami taki wymóg ustawowy, natomiast chcemy do tego tematu podejść bardzo kompleksowo. Do tych standardów nie można podchodzić jak do przepisów urzędowych albo jak do regulaminu. Musimy to obudować szkoleniami, dyskusjami, takimi sprawami miękkimi, żeby ludzie, którzy będą stosować te standardy, wiedzieli, do czego one służą i też, w jaki sposób interweniować w tych momentach, kiedy ta interwencja będzie potrzebna.

Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika

Do połowy sierpnia wszystkie placówki mają obowiązek wdrożenia takich przepisów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj