Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ustawa o uznaniu języka śląskiego za regionalny zawetowana przez prezydenta

Facebook Twitter

Zgodnie z przypuszczeniami - Ustawa o uznaniu języka śląskiego za regionalny - została zawetowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Eurodeputowany Łukasz Kohut komentuje: prezydent Duda pokazał Śląskowi czerwoną kartkę.

Ustawa o uznaniu języka śląskiego za regionalny
Fot. facebook.com/KohutLukaszMarcin

Prezydent zawetował ustawę o uznaniu języka śląskiego za regionalny

Przypomnijmy: projekt nowelizacji ustawy – autorstwa Koalicji Obywatelskiej – ws uznania języka śląskiego za regionalny trafił do Sejmu w styczniu, pod koniec kwietnia Sejm głosami koalicji rządzącej uchwalił nowelę, która następnie została przyjęta przez Senat.

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy poinformowała dziś w mediach społecznościowych, że prezydent odmówił podpisania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i „w dniu 29 maja 2024 r. przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia”.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że podejmując decyzję o wecie prezydent uznał, że nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka „umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego”. Kancelaria powołuje  się też na opinie ekspertów „wśród których przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki”.

Zdaniem głowy państwa specjalną „ochroną” w okresie wojny na Ukrainie należy otoczyć ojczystą, polską mowę:

Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego

– czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Do informacji zdążył się już odnieść Łukasz Kohut, eurodeputowany z Rybnika, który zabiega o uznanie języka śląskiego.

Andrzej Duda jeszcze raz pokazał, że nie jest prezydentem wszystkich mieszkańców i mieszkanek Polski. Dla niego liczy się wyłącznie zdanie Kaczyńskiego. Prezydent PiS pozostał głuchy na petycję ludzi kultury, czy na apel samorządowców, który zainicjowaliśmy wspólnie z prezydentami siedmiu miast województwa śląskiego. Decyzja Andrzeja Dudy to policzek dla nas, Ślązaków i Ślązaczek. Prezydent PiS udowodnił, że ma za nic ma tradycję i kulturę ludzi, który także na niego głosowali. To niebywały skandal. To uderzenie w dziedzictwo naszych przodków. To odebranie szansy na pozyskiwanie europejskich funduszy na pielęgnowanie kultury naszego regionu

– komentuje Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, że wysiłki podejmowane na rzecz języka śląskiego rozpoczęli przed laty Kazimierz Kutz i Marek Plura, a Kohut zapewnia, że po zmianie prezydenta złożony zostanie nowy projekt ustawy nadającej śląskiemu status języka regionalnego.

Dodajemy, że przepis wskazany w komunikacie KPRP wskazuje, że aby etnolekt mógł zostać uznany za język regionalny, musi różnić się od oficjalnego języka państwa. Obecnie jedynym językiem regionalnym uznanym prawnie w Polsce jest język kaszubski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj