Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ustroń chwali się tężnią. Burmistrz: „W mieście powstaną kolejne” [FOTO]

Facebook Twitter

Ustroń ma kolejną atrakcję. Wczoraj (19.06.) na zakończenie uroczystości związanych z otwarciem sezonu uzdrowiskowego oficjalnie otwarto tam tężnię solankową. Oddychać można pełną piersią i czerpać cenne pierwiastki.

Mieści się ona w Parku Kuracyjnym i jest ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców, kuracjuszy i turystów.

Miasto potrzebowało takiego miejsca i bardzo się cieszę, że wreszcie udało się wybudować tężnię i oddać ją do użytku

– mówił Radiu 90 burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz.

Przemysław Korcz: Myśl o budowie tężni była już w zeszłej kadencji. W swojej kampanii zaraz od pierwszych dni rozpoczęliśmy starania, aby znalazła się ona tu. Bo lokalizacje były różne. Chciałem postawiać ją właśnie w historycznym miejscu, gdzie około 100 metrów stąd stałą dawna ustrońska huta, z której wywodzą się tradycje uzdrowiskowe naszego miasta. I to jest miejsce symboliczne. Podczas inwestycji były pewne nieliczne głosy osób, które nie były pewne czy prawie ta lokalizacja jest najlepsza, z racji tego, że znajduje się w historycznym parku. Mam nadzieję, że jak w innych miastach Polski, tężnie mogą spokojnie w takich parkach funkcjonować. Udało nam się w ciągu 3 lat mimo pandemii doprowadzić do wybudowania, myślę jednej z ciekawszych śląskich tężni. Niech wszystkim służy.

Solanka, jaka jest wykorzystywana w tężni, pochodzi z odwiertów w Ustroniu, wydobywana jest z głębokości około 1600 metrów i ma bardzo dobre właściwości lecznicze.

Przemysław Korcz burmistrz Ustronia

Na co dzień jest wykorzystywana procesach leczenia i rehabilitacji w naszych zakładach a teraz także tu w tężni. Przebywanie tu pomaga poprawić stan zdrowia

– mówi wiceprezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń i jego dyrektor medyczny, Adam Rybicki.

Adam Rybicki: Solanka w postaci aerozolu, czyli tej mgiełki, która jest wytwarzana tutaj w tężni, stosowana jest w przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, regeneruje błonę śluzową układu oddechowego. Inhalacja około półgodzinna – godzinna pomaga przyswoić mikroelementy w solance, które właśnie w postaci aerozolu przenikają do układu oddechowego. I te mikroelementy, wapń, magnez, żelazo są wspomagające przy leczeniu różnych schorzeń, np. anemii, zmęczenia, niedoczynności tarczycy, w nerwicach.

Andrzej Rybicki Uzdrowisko Ustroń

Z otwarcia tężni cieszyli się także wczoraj mieszkańcy, kuracjusze i turyści.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz deklaruje, że na tym nie koniec, w mieście pojawią się kolejne tężnie.

Przemysław Korcz: Oczywiście mamy taki plan, z tym że nie już w takim formacie i takiej wielkości. Małe tężnie, osiedlowe, dzielnicowe chcemy również stawiać, aby nasycać powoli Ustroń uzdrowiskowymi obiektami ogólnodostępnymi.

Radio 90: Już są jakieś skonkretyzowane plany, możemy mówić o datach, miejscach?

Przemysław Korcz: Nie chciałbym jeszcze mówić, tym bardziej że czas jest na tyle niepewny, że dalsze planowanie jest trudne. Sytuacja finansowa samorządów nie jest najlepsza, ale obiecujemy, że będziemy to kontynuować.

Dodajmy, że budowa tężni w kosztowała ponad milion 200 tysięcy złotych. Milion złotych przekazał na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Fotorelacja z otwarcia tężni w Ustroniu dostępna jest tutaj: To nowa atrakcja turystyczna. Tężnia solankowa w Ustroniu otwarta [FOTO]

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj