Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ustroń: II Forum Antysmogowe [FOTO]

Facebook Twitter

Słowa 'smog' i 'brak świadomości' odmieniano przez wszystkie przypadki. W Ustroniu gościli eksperci od zdrowia, samorządowcy, ale i aktywiści, działający na rzecz poprawy jakości powietrza. W mieście odbył się "II Forum antysmogowe - Powstrzymać smog - wyzwania i rozwiązania dla Polski".

Konferencja odbyła się w mieście które, odwiedza tysiące turystów i kuracjuszy. Szukają tu nie tylko pięknych widoków, rehabilitacji w sanatoriach ale i czystego powietrza. A z tym, nawet w uzdrowisku bywa różnie.
Jak zaznacza Adam Rybicki, dyrektor medyczny Uzdrowiska Ustroń, – to nie tylko kwestia braku pieniędzy pcha ludzi do palenia byle czym. Trzeba ciągle informować i edukować o wpływie na nasz organizm tego, co wrzucimy do paleniska.

To często brak świadomości i brak wiedzy, na temat tego w jaki sposób się to powinno robić i dlaczego się to powinno robić. Dbamy tak naprawdę o samych siebie Tutaj podczas jednego wykładu powiedziano, że tak naprawdę to smog stwarzamy sami sobie, my, mieszkańcy, sąsiedzi, którzy palą w nieodpowiednich piecach, albo nieodpowiednim węglem. To jest problem, który trzeba ludziom uświadamiać, nam wszystkim, że tak naprawdę możemy wygrać walkę ze smogiem zaczynając od siebie.

Sytuacja się nieco poprawia, ale dalecy jesteśmy od tego, by osiągnąć zamierzenia, które mamy. Na tle Europy wypadamy bardzo źle – mówi prof. Bolesław Samoliński, Kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak dodaje, nie ma wartości granicznej, w której można mówić, że do konkretnego momentu powietrze jest zdrowe.

Każdy pył zawieszony, każda cząsteczka dwutlenku siarki, czy tlenku azotu będzie toksyczna dla organizmu, tylko oczywiście w innym stopniu, jeżeli te stężenia będą wysokie to te zjawiska będą bardziej niebezpieczne. Nawet jak mówimy o normie to nie mówimy o idealnej sytuacji, tylko mówimy o sytuacji tego minimalnego bezpieczeństwa, które chcemy wprowadzić do naszych środowisk wielkomiejskich, małomiasteczkowych i wiejskich, gdzie te pyły zawieszone w powietrzu są tym głównym czynnikiem odpowiedzialnym za utratę zdrowia.

A statystyki mówią jednoznacznie o wpływie smogu na śmiertelność w naszym kraju.

W tej chwili Światowa Organizacja Zdrowia określa, że tzw. PM2 czyli cząsteczki 2,5 mikrometrowe zawieszone w powietrzu powodują w Polsce, aż 100 tys. zgonów. To jest moim zdaniem trochę przesadzona liczba, ale na pewno to jest klilkadziesiąt tysięcy. Nawet Narodowy Fundusz Zdrowia określa, że jest prawie 20 tys. zgonów przedwczesnych rocznie. Jakąkolwiek statystykę nie weźmiemy, ona pokazuje jedno: to co myśmy wytworzyli w środowisku prowadzi do tego, że sami się unicestwiamy.

Zygmunt Łukaszczyk, wieloletni wojewoda śląski i wykładowca akademicki również zwraca uwagę na poprawę jakości powietrza, ale jak mówi, wszystkie programy służące temu są zbyt wolno realizowane.

Poprawia nam się jakość, ale nie w takim tempie jakim byśmy to sobie życzyli. Trzeba nam dwóch elementów: edukacji, czyli tego ekologicznego nawrócenia i systemowej, konsekwentnej realizacji wniosków z tych debat. Proszę zwrócić uwagę, dzisiaj jak tutaj jechałem na konferencję to przyglądałem się, jak akurat śmieci wywozili. Popatrzyłem na ilość tych wystawionych worków przed domy. To jest ciekawy obraz, że przed domem jednorodzinnym jest i osiem worków, a przed innym jeden, czyli szkło i metal, a co jest z resztą?

Ceny energii jednak też są decydującym elementem powstawania smogu. Z jednej strony brak świadomości, ale i brak finansów skłania wiele osób do opalania materiałami gorszej jakości, bądź wręcz odpadami. A sam węgiel nie jest najgorszy w tym wszystkim – dodaje Łukaszczyk.

Nie tylko zimowe opalanie, ale i tysiące samochodów przejeżdżających przez nasze miasto powodują smog – zauważa Izabela Kloc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego. Jednak jak dodaje, wśród mieszkańców wielu miast, ciągle jest niska wiedza na temat nie tylko tego czym palić, ale tego, jakie normy i obostrzenia wprowadzono.

W ramach konferencji odbyła się także specjalna sesja dla przedstawicieli lokalnych władz zatytułowana: „Zdrowe powietrze – zdrowy samorząd”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024