Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ustroń: Jeleń z workiem na porożu. Dlaczego nikt mu nie pomoże? [WIDEO]

Facebook Twitter

„Sytuacja trwa od tygodnia, nikt z tym nic nie robi, dlaczego to zwierzę musi się tak męczyć?” Pyta w e-mailu do naszej redakcji słuchacz Radia 90. Chodzi o jelenia w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu.

fot.briart/ pixabay.com

Pan Zbigniew przebywa na leczeniu w Ustroniu, z okna szpitala widzi piękny ustroński park. Wiele w nim zwierząt. Jednym z nich jest okazały jeleń. Niestety, od kilku dni w poroże zwierzęcia zaplątany jest worek.

Dlaczego nikt nie pomoże, nikt mu tego nie zdejmie

– pyta pan Zbigniew.

Chodził sobie z sarenkami, pokazał się od czasu do czasu i wszystko było okej. Pochodziły zwierzątka do tego paśnika, w późniejszej fazie zauważyliśmy, że on biega z workiem. Te pierwsze dni były szaleńcze, on walił we wszystkie strony tą głową, worek jutowy nabił mu się na róg, a on walczył z nim i chciał go zrzucić. Reszta zwierzyny ucieka od niego, jest wystraszona.

Właściciel Leśnego Parku Niespodzianek z Ustronia przyznaje, że sytuacja jest nietypowa, a worek pochodzi najprawdopodobniej po paszy, którą dokarmiane są zwierzęta.

Paweł Machnowski: Paśniki są przelotowe, było mało tej paszy, wiatr zawiał i wywiał to na zagrodę, to nie jest zwierzę które zajmuje się zdobywaniem żywności tylko ono się bawi przez cały pobyt u siebie na wybiegu, myślę że wziął sobie to na rogi, zahaczyło się i zostało i tak zostanie prawdopodobnie jeszcze ze 3-4 tygodnie, myślę że maksymalnie 3 tygodnie, chyba że wcześniej się ten woreczek przetrze, za 3-4 tygodnie zrzuci poroże.

Jeleń niebawem zrzuci poroże, dlaczego jednak nie można mu pomóc i usypiając, zrzucić worek? Tu ryzyko jest zbyt duże:

Czy ja mam brać psychotropy od lekarza weterynarii i go usypać? No nie, jenie szlachetne czy daniele dobrze reagują na środki psychotropowe, tak niestety ten jeleń jest bardzo wrażliwy, ja mam 30 lat doświadczenia w tej materii, wstyd się przyznać ale zdarzyło się, że akurat u tego gatunku jedna czy dwie sztuki mi się nie wybudziły, więc jest to dla mnie zbyt duże ryzyko…

– dodaje właściciel parku.

Do tego tematu powrócimy też w eko patrolu Radia 90 w najbliższą sobotę. W imieniu Jana Baczy zapraszamy po godzinie siódmej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022