Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Utopek, Podciep, Meluzyna: Śląskie Beboki częścią gry miejskiej tworzonej w Radlinie [FOTO]

Facebook Twitter

 Nasze rodzime strachy dawniej miały dyscyplinować najmłodszych. Dziś raczej traktowane w formie legendy, wzbudzają uśmiech. Dzieci, które o bebokach słuchały na warsztatach w fundacji Eduarte mówią, że są one raczej śmieszne niż straszne.

Połednica to taki duch, który pojawia się o 12.00 w południe…

Dodaje prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Śląskie beboki”:

Mateusz Łysek: Skupiamy się na naszych śląskich bebokach: Pociepach, Skarbkach, Utopkach, bardziej ciekawie i na wesoło z taką nutą tego jak to było kiedyś, jak wierzono w te wszystkie stwory i jak straszono nimi dzieciaki. Kiedyś to było tak, że ta dyscyplina była wymagana przez rodziców. Głownie babcie i dziadkowie straszyli: ”Uważaj, bo przyjdzie bebok”, głównym celem było zastraszanie dzieciaków, a my pokazujemy, że wcale nie były złe i staramy się odczarować ten wizerunek beboków, bo one tak naprawdę nie szkodziły i wszystko zależało od tego się z nimi obchodzono.

„Śląskie Beboki” to element projektu „Gra miejska – integracja i odkrywanie radlińskich supermocy”. Ma powstać to czerwca przyszłego roku. Gra tworzona jest przy dużym udziale mieszkańców, a celem jest jeszcze lepsze poznanie swojego miejsca zamieszkania i swojej okolicy:

Katarzyna Serzysko: Odkrywanie na nowo naszej tożsamości i tworzenie na nowo naszej kultury, sięganie do tradycji ale także popatrzenie na to przez pryzmat teraźniejszości, strasznie nam zależało i to jest najważniejsze w tej grze, że to my sami tę grę tworzymy, nie dzieje się to z miesiąca na miesiąc, to jest pewien proces, dobrze się do tego przygotowujemy, tak aby finałem była gra niezwykła o świetnej fabule, która będzie interesująca, która przyciągnie też naszych sąsiadów z innych miast, a także pozwoli mieszkańcom spojrzeć na swoje miasto i otoczenie przez zupełnie inny pryzmat

-mówi Katarzyna Serzysko z Fundacji Eduarte, która jest jednym z partnerów projektu obok Radlinioków w biegu i stowarzyszenia „Belfry Bazgrolą”, przy udziale Urzędu Miasta w Radlinie.

Przed mieszkańcami jeszcze m.in. wieczór „Zakochaj się w Śląsku”, zajęcia z trenerem, który pokaże jak korzystać z urządzeń na siłowni pod chmurką, ale też bieg dookoła Radlina.

Projekt jest finansowany z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj