Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Utrata pamięci – najciekawsze filmy wykorzystujące ten motyw

Facebook Twitter

Utrata pamięci to wdzięczny motyw filmowy, po który chętnie sięgają reżyserzy. Temat ten przewija się przez różne gatunki filmowe, począwszy od kina sensacyjnego na komedii romantycznej kończąc.

Poniżej zestawienie najciekawszych filmów o tej tematyce:

Memento, reż. Christopher Nolan

Leonard Shelby (Guy Pearce) nie jest w stanie zapamiętać nic oprócz śmierci swojej żony. Postanawia odszukać mordercę/morderców swojej żony. Historia opowiedziana jest z perspektywy dwóch przeplatających się ciągów czasowych – od końca do początku (obraz kolorowy) oraz chronologicznie (obraz czarno-biały). Oba wątki przeplatają się ze sobą.

50 pierwszych randek, reż. Peter Segal

Główna bohaterka, grana przez Drew Barrymore, traci pamięć w wyniku wypadku samochodowego. Problem w tym, że nie może również zapamiętać niczego nowego, co bardzo utrudnia Henry’emu (Adam Sandler) zdobycie jej uczucia. Ciekawostką jest fakt, że podobny przypadek zdarzył się naprawdę.

Tożsamość Bourne’a, reż. Doug Liman

Wyłowiony z morza Jason Bourne (Matt Damon) nie pamięta kim jest. Jedynym tropem jest nr szwajcarskiego konta wszczepiony w jego biodro. Bourne rozpoczyna poszukiwanie swojej tożsamości.

Kac Vegas, reż. Todd Phillips

Utrata pamięci na wesoło. Czterem kumplom podczas hucznie obchodzonego wieczoru kawalerskiego „urywa się film”. Na drugi dzień trzech z nich budzi się na potężnym kacu, zauważają, że brakuje ich towarzysza. Na podstawie zdawkowych informacji rozpoczynają odtwarzanie poprzedniego wieczoru.

Zakochany bez pamięci, reż. Michel Gondry

To nieco inne podejście do tematu. Clementine (Kate Winslet) na własne życzenie zafundowała sobie amnezję i całkowicie wymazała z pamięci swojego byłego chłopaka Joela (Jim Carrey).

ZANIM ZASNĘ (Before I Go To Sleep)

PREMIERA: 12 WRZEŚNIA 2014

Reżyseria: Rowan Joffe

Obsada:

  • Nicole Kidman (OSCAR za „Godziny”, „Pokusa”, „Stoker”)
  • Colin Firth (OSCAR za „Jak zostać królem”, „Szpieg”)
  • Mark Strong („Sherlock Holmes”, „W sieci kłamstw”)
  • Anne-Marie Duff („Siostry Magdalenki”, „Notatki o skandalu”)
  • Deborah Rosan („Szybcy i wściekli 6”, „Jack Ryan: Teoria chaosu”)

Gatunek: thriller psychologiczny

Produkcja: Wielka Brytania 2014

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Ekranizacja światowego bestsellera Stevena J. Watsona, jednego z najlepszych książkowych thrillerów XXI wieku.

Christine codziennie budzi się nie pamiętając kim jest i nie potrafiąc przypomnieć sobie żadnych faktów z przeszłości. Będąca efektem wypadku sprzed lat amnezja sprawia, że jest uzależniona od otaczającego ją troską męża. W celu uporządkowania rzeczywistości prowadzi pamiętnik, w którym opisuje otaczający ją świat. Gdy jej zapiski zaczynają coraz bardziej odbiegać od tego, co słyszy od współmałżonka, postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę o swojej przeszłości.

źródło: Monolith Films

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj