Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Utrudnienia w obsłudze petentów w USC oraz w Wydziale Spraw Obywatelskich

Facebook Twitter

W rybnickim magistracie, podobnie jak w wielu innych w całym kraju, program informatyczny obsługujący akty stanu cywilnego, dowody osobie oraz ewidencję ludności nie działa sprawnie.

Mała przepustowość łącza i braki w aplikacjach powodują utrudnienia w Wydziale Spraw Obywatelskich w zakresie przyjmowania wniosków o wydanie dowodów osobistych oraz w wydawaniu tych dokumentów.

Z kolei w USC utrudnienia wiążą się z rejestracją noworodków, nadaniem numeru PESEL oraz pobraniem aktów stanu cywilnego. Trzeba więc przygotować się na znacznie wydłużony czas oczekiwania na załatwienie spraw.

1 marca weszły w życie nowe przepisy: prawo o aktach stanu cywilnego, ustawa o dowodach osobistych oraz ustawa o ewidencji ludności. Zmiany te wiążą się z koniecznością obsługi mieszkańców w nowych, dostarczonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych programach informatycznych.

Niestety pierwsze dni pokazały,że program nie działa sprawnie. W związku z powyższym występują poważne utrudnienia w obsłudze mieszkańców – zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego jak i Wydziale Spraw Obywatelskich.

Urząd Miasta Rybnika dokłada wszelkich starań by mimo utrudnień mieszkańcy jak najmniej odczuli niedogodności. Pracownicy urzędu starają się prowadzić wszystkie sprawy w miarę możliwości jak najsprawniej.

Jednakże należy przygotować się na znacznie wydłużony czas oczekiwania na załatwienie spraw. Mamy nadzieję, że MSW w krótkim czasie poprawi działanie systemu dzięki czemu obsługa mieszkańców będzie przebiegała sprawnie.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu:

Dowody osobiste:32/43-92-162,32/43-92-198

Ewidencja ludności:32/43-92-178,32/43-92-188

Urząd Stanu Cywilnego: 32 422 32 10

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj