Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Utrudnienia w związku ze szczytem klimatycznym

Facebook Twitter

Za tydzień (3.12.) w Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP24. Do stolicy województwa zapowiedziało przyjazd 30 tys. delegatów ze 196 krajów. Wiąże się to ze zmianami w organizacji ruchu, a w szczególności w Strefie Kultury i jej sąsiedztwie.

Fot. katowice.eu

Wybierając się w tamtą stronę warto wcześniej sprawdzić, jakie zmiany wprowadzono. Niektóre z nich obowiązują już od niedzieli (25.11.) do 17 grudnia.

Ulice zamknięte dla ruchu: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego (od wjazdu na teren Muzeum Śląskiego do ul. Góreckiego). Na ulicach tych zapewniony będzie dojazd do przyległych posesji, m.in. do obiektów NOSPR i biurowca KTW od ul. Olimpijskiej. Przyległe odcinki ul. Ordona, Skrzypka i Nadgórników staną się drogami bez przejazdu.

Dodatkowe zakazy zatrzymywania się pojazdów:

 • Roździeńskiego (jezdnia północna) od ul. Dobrowolskiego do Ronda
  Dobrowolskiego (obie jezdnie),
 • Dudy-Gracza (obie jezdnie) od ulicy Pańki do al. Roździeńskiego,
 • Pańki od wyjazdu z parkingu hotelu Novotel do ulicy Dudy-Gracza,
 • Kopalnianej od Markiefki do Ścigały,
 • Ścigały od Kopalnianej do Nadgórników,
 • Nadgórników od Ścigały do Dobrowolskiego

Zakazy nie będą dotyczyć zatok postojowych wydzielonych poza jezdniami.

Zakazy ruchu pieszych: Zakazami ruchu pieszych objęte zostaną chodniki przy Spodku wzdłuż al. Roździeńskiego i al. Korfantego, fragment ul. Olimpijskiej w rejonie MCK oraz ul. Góreckiego z zapewnieniem dojść do posesji. Cała Strefa Kultury, z wyjątkiem Muzeum Śląskiego i NOSPR, będzie zamknięta dla mieszkańców. Zamknięte zostaną kładki – z ul. Uniwersyteckiej do Strefy Kultury oraz nad ul. Olimpijską.

Dodatkowe zmiany 3, 12, 13 i 14 grudnia: 3 grudnia po godz. 16.00 planowane jest czasowe wyłączenie z ruchu samochodowego al. Korfantego od ronda do ul. Katowickiej w obu kierunkach. Planowane jest również wprowadzanie na bieżąco dodatkowych, krótkotrwałych zmian w organizacji ruchu, szczególnie w okresie 12 – 14 grudnia, związanych z przyjazdem do naszego miasta prezydentów, premierów i ministrów państw biorących udział w COP24.

Inne ważne zmiany:

 • Od 25 listopada do 17 grudnia w godz. od 7.00 do 23.00 obowiązywać będzie czasowy zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów. Zakaz dotyczyć będzie: odcinka drogi krajowej nr 79 przebiegającego w ciągu ulic: al. Roździeńskiego – Chorzowska, od węzła al. Roździeńskiego z ul. Murckowską i Bagienną do skrzyżowania ul. Chorzowskiej z ul. Stęślickiego i Grundmanna. Zakaz dotyczyć będzie obu kierunków łącznie z tunelem pod rondem oraz al. Korfantego od ul. Katowickiej do ronda, także w obu kierunkach. Na podstawowych drogach wlotowych do Katowic umieszczone będą tablice informujące o zakazach.
 • Na odcinku ul. Uniwersyteckiej po prawej stronie od al. Roździeńskiego do ul. Piastowskiej utworzone zostaną dodatkowe postoje taksówek. Kolejny postój taksówek zostanie utworzony na al. Korfantego poniżej ul. Morcinka, natomiast funkcjonujący postój poniżej ul. Misjonarzy Oblatów zostanie wydłużony.
 • System wypożyczalni rowerów miejskich funkcjonować będzie do zakończenia Konferencji COP24. Natomiast stacja rowerowa, która z parkingu przy NOSPR została przeniesiona na al. Roździeńskiego przy biurowcu .KTW, będzie dostępna wyłącznie dla delegatów COP24.
 • Ograniczenia w postoju pojazdów w rejonach hoteli. W początkowym okresie Konferencji w dniach od 2 do 4 grudnia wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się na fragmentach ul. Uniwersyteckiej i Piastowskiej w rejonie hotelu Courtyard by Marriott Katowice, ul. Dworcowej w rejonie hotelu Monopol oraz ul. Wojewódzkiej w rejonie hotelu Q Hotel Plus Katowice.

Komunikacja publiczna: Autobusy i tramwaje na terenie miasta kursować będą zgodnie z rozkładem, za wyjątkiem linii autobusowej nr 940 dojeżdżającej do Muzeum Śląskiego, która omija ul. Olimpijską, Góreckiego i Dobrowolskiego i jedzie na przystanek Katowice Strefa Kultury przy os. Gwiazdy.
Zostanie uruchomiona specjalna linia dodatkowa: COP T – tramwaj kursujący na trasie Plac Wolności – Stadion Śląski

Lista alternatywnych parkingów:

 • Katowicki Park Leśny przy ul. Trzech Stawów, dojazd od ul. Francuskiej – pojemność 100 miejsc parkingowych, dojazd autobus 110 (odległość do przystanku Muchowiec Park 100 m, kursuje do dworca PKP od g. 6.13 do godz. 20.12 co godzinę, czas dojazdu do dworca 16 min oraz z dworca PKP od 5.28 do 19.57 co godzinę).
 • Parking przy C.H. Belg (od strony Biblioteki Śl.) – 150 miejsc parkingowych, dojazd autobus KZK GOP 910 (odległość do przystanku Krasińskiego 50 m, kursuje od 4 rano do 23.33 co 15 min, czas dojazdu do dworca PKP 13 min).
 • Parking przy Cmentarzu Komunalnym – 400 miejsc parkingowych: dojazd autobusem 674, (odległość do przystanku 20 m, kursuje od 6 rano do 23.47 co 30 min, czas dojazdu do dworca 13 min), dojazd autobusem 900 (kursuje od 6.20 rano do 18.32 co godzinę, czas dojazdu do dworca 21 min).

Natomiast dla gości wydarzeń w NOSPR proponowane są następujące lokalizacje alternatywnych parkingów:

 • Strefa płatnego parkowania – 1851 miejsc w ścisłym centrum – strefa nieodpłatna po godz. 16.30.
 • Parking na terenie Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Chełkowskiego odpłatny, 550 miejsc. Cennik: do 15 minut – bezpłatnie, od 15 min. do 45 min – 2,50 zł , od 45 min. do 1 godz. – 3 zł, od 1 godz. do 2 godz. – 6 zł, od 2 godz. do końca dnia – 8 zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022