Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Utrzymać oddech – wystawa dokumentująca walkę z pandemią w JSW [FOTO]

Facebook Twitter

Udokumentować akcję, której skali trudno szukać w innych zakładach pracy. Taki cel postawili sobie fotograficy, skupieni w jastrzębskim stowarzyszeniu fotograficznym „Niezależni”. W cechowni Kopalni Zofiówka otwarto wystawę zdjęć z ostatnich miesięcy pandemii. W kadrach uchwycono górników w różnych sytuacjach – na powierzchni, pod ziemią, w trakcie badań.

Ponad 50 tysięcy wymazów. Takiej akcji w kopalni jeszcze nie było, w samej Zofiówce było ich ponad 30 tysięcy

– mówi Radiu 90 Artur Dyczko,wiceprezes JSW.

Tymi zdjęciami zatrzymujemy chwilę. Koronawirus dla górników to nowe wyzwanie, z którymi musieli się zmierzyć

-dodaje:

My im zapewniliśmy wejście na kopalnie, mieli być niewidoczni w tle i zatrzymywać te chwile, a przede wszystkim to napięcie. Przede wszystkim chodzi o to, żeby z tych zdjęć było widać to przerażenie, które w tamtym okresie towarzyszyło wszystkim. Myślę, że to widać. Są zdjęcia i z Knurowa, Budryka i Szczygłowic, a najwięcej z Zofiówki, bo najwięcej wymazów było na tej kopalni. Żeby pokazać tego człowieka, jak nasi jastrzębscy górnicy radzą sobie w takim zagrożeniu. Naprawdę robi wrażenie ta wystawa. 40 rocznica Porozumienia Jastrzębskiego, jesteśmy na kopalni, na której to wszystko się zaczęło, manifest lipcowy, wtedy walczyliśmy, teraz walczyliśmy, wtedy przetrwaliśmy i teraz przetrwamy i pójdziemy do przodu.

Autorami zdjęć są Maciej Kanik, Michał Kaczorek oraz Aneta Czarnocka-Kanik. Jak przyznaje:

Nie rozstajemy się z aparatami fotograficznymi. Kiedy wybuchła pandemia zaczęliśmy fotografować to, co działo się w naszym mieście. Kiedy rozpoczęły się wymazy, chcieliśmy to udokumentować, jak ten proces przebiegał. Poprosiliśmy kopalnię o możliwość wykonania zdjęć wewnątrz.

Okazało się, że otworzono przed nami zupełnie nowe drzwi, o których w zasadzie nie myśleliśmy na początku. Prezes Dyczko zaoferował, że możemy wspólnie zrobić projekt fotograficzny, właśnie walki z pandemią na terenach zakładów górniczych. Zdjęcia robiliśmy od maja i cały czas się tworzą, w momencie, kiedy są jakieś ważne wydarzenia, to my jesteśmy w gotowości i w dalszym ciągu staramy się dokumentować te rzeczy, które się zdarzają, więc w momencie, kiedy być może w przyszłym roku nastąpią szczepienia, być może tutaj się to będzie odbywało- tego nie wiemy- również przyjdziemy z aparatami i będziemy kontynuować projekt.

Staraliśmy się być niewidoczni dla załogi

– przyznaje Kanik.

Wszystkie fotografie prezentowane są w wersji czarno-białej:

Nie chcieliśmy aby kolor zaburzał odbiór tych zdjęć, więc dlatego taki pomysł. Największym wyzwaniem było wykonywanie zdjęć na dole, czyli w korytarzach kopalnianych, trzeba tylko zabezpieczyć aparat i chyba tylko tyle. Staraliśmy się.

Radio 90: Niektóre zdjęcia widać, że są pozowane, a na niektórych nie widać, że są sztuczne.

Sekret fotografa w tym, żeby tak zrobić zdjęcie, żeby nie było widać na nim obecności fotografa. Czasami oczywiście jest to widoczne, że zdjęcia niektóre są pozowane, ale taki też był zamysł, natomiast niektóre zdjęcia, to są zdjęcia na których staraliśmy się chwytać momenty, bo takie było nasze założenie, żeby nie przeszkadzać a dokumentować.

Wystawa sfinansowana przez fundację JSW, będzie prezentowana także na terenie kolejnych kopalń. Zdjęcia można obejrzeć również pod adresem www.oddech.niezalezni.art

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj