Uwaga! Alarm! SmogoSmok!
"Uwaga! Alarm! SmogoSmok!" To tytuł książki dla dzieci, ale to też nasza szara, zapylona rzeczywistość. Wracamy do projektu "Wyjście smoga", realizowanego w Rybniku, w mieście, które jest na 4 miejscu w Polsce wśród miast najbardziej "rakotwórczych".
Szacowany czas czytania: 02:01
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport przedstawiający zanieczyszczenie powietrza rakotwórczymi substancjami. Najbardziej zanieczyszczona jest Nowa Ruda, Rybnik jest na czwartym miejscu. Doktor Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego mówi wprost: Palenie śmieci to barbarzyństwo:
Doktor Jakub Jędrak pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, dlatego doskonale wie, jak działają na nas substancje wylatujące z kominów:
Jak walczyć ze smogiem? Można edukować, można także karać. To zadanie Straży Miejskiej. W Rybniku w ubiegłym roku skontrolowano ponad tysiąc posesji, nałożono 33 mandaty, 57 osób pouczono. Na jakiej podstawie strażnicy mają prawo skontrolować co palimy w piecu? Mówi Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej:
Od stycznia tego roku rybnicka Straż Miejska rozszerzyła kontrole. Teraz strażnicy mogą pobrać próbkę popiołu z pieca:
To czym nie wolno palić w piecu określa rozporządzenie Ministerstwa Środowiska. To kilkaset pozycji. Na liście nie ma mułu czy węgla. A te paliwa są znaczną przyczyną smogu:
Rybniczanie palą śmieci. To fakt. Ile? Nie wiadomo – przyznaje Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku:
Straż Miejska może nałożyć mandat w wysokości od 50 do 500 złotych.
Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego wraca do raportu o tym, że nawet w kurortach zimowych nie możemy oddychać pełną piersią. Gdzie nie należy jechać na ferie?
Czy jest ważne czym palimy w piecach? Łączymy się z doktor Krystyną Kubicą, ekspertką Polskiej Izby Ekologii, pracowała na Politechnice Śląskiej w Instytucie Technologii Grzewczych.
Jak prawidłowo spalać węgiel? Na instalację trzeba spojrzeć całościowo – mówi dr Kubica:
Nasza ekspertka często jest pytana o spalanie górne w starych kotłach, kotłach, które przerabia się aby zapalać je od góry. Nie róbmy tego:
Co należy zrobić aby rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza? Naszym bogactwem jest węgiel, ale…
Palenie śmieci w domowych kotłowniach, to na razie wykroczenie, ale w Rybnickim Alarmie Smogowym liczą, że to się zmieni i będzie to przestępstwo. Mówi Zdzisław Kuczma:
Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego radzi aby nie poprzestawać tylko na zgłoszeniu Straży Miejskiej, że ktoś pali śmieci.
Czego Rybnik potrzebuje, aby uporać się z problemem smogu?
– mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.