Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga! Alarm! SmogoSmok!

Facebook Twitter

"Uwaga! Alarm! SmogoSmok!" To tytuł książki dla dzieci, ale to też nasza szara, zapylona rzeczywistość. Wracamy do projektu "Wyjście smoga", realizowanego w Rybniku, w mieście, które jest na 4 miejscu w Polsce wśród miast najbardziej "rakotwórczych".

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport przedstawiający zanieczyszczenie  powietrza rakotwórczymi substancjami. Najbardziej zanieczyszczona jest Nowa Ruda, Rybnik jest na czwartym miejscu. Doktor Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego mówi wprost: Palenie śmieci to barbarzyństwo:

Doktor Jakub Jędrak pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, dlatego doskonale wie, jak działają na nas substancje wylatujące z kominów:

Jak walczyć ze smogiem? Można edukować, można także karać. To zadanie Straży Miejskiej. W Rybniku w ubiegłym roku skontrolowano ponad tysiąc posesji, nałożono 33 mandaty, 57 osób pouczono. Na jakiej podstawie strażnicy mają prawo skontrolować co palimy w piecu? Mówi Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej:

Od stycznia tego roku rybnicka Straż Miejska rozszerzyła kontrole. Teraz strażnicy mogą pobrać próbkę popiołu z pieca:

To czym nie wolno palić w piecu określa rozporządzenie Ministerstwa Środowiska. To kilkaset pozycji. Na liście nie ma mułu czy węgla. A te paliwa są znaczną przyczyną smogu:

Rybniczanie palą śmieci. To fakt. Ile? Nie wiadomo – przyznaje Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku:

Straż Miejska może nałożyć mandat w wysokości od 50 do 500 złotych.

rakotworcze

Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego wraca do raportu o tym, że nawet w kurortach zimowych nie możemy oddychać pełną piersią. Gdzie nie należy jechać na ferie?

Czy jest ważne czym palimy w piecach? Łączymy się z doktor Krystyną Kubicą, ekspertką Polskiej Izby Ekologii, pracowała na Politechnice Śląskiej w Instytucie Technologii Grzewczych.

Jak prawidłowo spalać węgiel? Na instalację trzeba spojrzeć całościowo – mówi dr Kubica:

Nasza ekspertka często jest pytana o spalanie górne w starych kotłach, kotłach, które przerabia się aby zapalać je od góry. Nie róbmy tego:

Co należy zrobić aby rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza? Naszym bogactwem jest węgiel, ale…

Palenie śmieci w domowych kotłowniach, to na razie wykroczenie, ale w Rybnickim Alarmie Smogowym liczą, że to się zmieni i będzie to przestępstwo. Mówi Zdzisław Kuczma:

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego radzi aby nie poprzestawać tylko na zgłoszeniu Straży Miejskiej, że ktoś pali śmieci.

Czego Rybnik potrzebuje, aby uporać się z problemem smogu?

– mówi Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

stopka_logotypy_info_o_finansowaniu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj